Kościół pw. św. Jakuba w Lubszy

Nr w rejestrze zabytków:
402/60 z 14.03.1960; 88/78 z 17.03.1978
Data powstania obiektu: XIV/XV w.

Kościół pw. św. Jakuba w Lubszy jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu Woźniki należącego do diecezji gliwickiej.

Kościół w Lubszy zalicza się niewątpliwie do najstarszych obiektów w województwie śląskim. Reprezentuje styl gotycki, w którym widoczne są jednak elementy renesansowe, związane z jego późniejszymi przebudowami. Pierwotnie cały dach pokryty był gontami. Prezbiterium zbudowane jest na planie prostokąta i sklepione kolebkowo lunetami. Posiada trzy okna, w tym jedno na ścianie wschodniej i dwa na południowej, zamknięte łukiem półkolistym, w głębokich wnękach. Prezbiterium z nawą połączone jest ścianą zachodnią rozprutą ostrołukowym wykrojem tęczy, którą w 1934 r. zasłonił ołtarz, wraz z obrazem św. Wojciecha – dzieło Czesława Kuryatty. W ścianie północnej znajduje się otwór mieszczący dawniej zamykaną szafkę, która służyła do przechowywania naczyń liturgicznych i olei świętych. Nawa zbudowana jest na planie prostokąta i nakryta płaskim stropem. W południowej ścianie znajdują się dwa okna zamknięte łukiem półkolistym w głębokich wnękach. W kościele znajduje się również ostrołukowy portal kamienny z drzwiami, które prowadzą do kruchty tzw. babińcem.

Pod prezbiterium znajdowała się niegdyś krypta (w całym kościele w sumie trzy), została ona jednak zniszczona w czasie prac remontowych prowadzonych w 1945 r. W kościele istniał kiedyś również chór organowy, który posiadał schody prowadzące od strony drzwi do wieży w stronę ściany południowej.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Lompy 76
42-287 Lubsza
place
50.611840, 19.000007Skopiowano do schowka
N50º36'42.624", E19º0'0.025"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki