Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów w Markowie
A-4616 z 11.03.2015
Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów znajduje się w pobliżu miejscowości Markowo w gminie Morąg (województwo warmińsko-mazurskie) w krainie historycznej Prusy Górne.
Cmentarzysko zostało założone w 1924 roku przez wschodniopruski ród Dohnów, który miał siedzibę w pobliskim Markowie. W formie miało nawiązywać do starożytnych budowli megalitycznych.
Położone jest na wzniesieniu i składa się z kamiennego półokręgu, grobowców Friedricha Ludwiga (1873–1924) i jego syna Christopha Friedricha (1907–1934) Burgraf und Graf zu Dohna, kamiennych schodów i innych kamiennych elementów architektonicznych i użytkowych. Za cmentarzem, od strony południowej, znajduje się brzozowy krąg, w którego centrum, na ośmiobocznym postumencie wzniesiono drewniany krzyż.
Nagrobne inskrypcje:
- Friedrich Ludwig Burggraf und Graf zu Dohna-Łauck 4.4.1874 †1.7.1924. Płytę ozdobiono herbem rodu. Wzdłuż boków gotycki napis: So spricht der Geist, sie sollen ausruchen von ihren Mühen, denn ihre Werke folgen ihnen nach Offb. Johannis 14.v.13. (Tak mówi duch: powinniście odpocząć od swoich trudów, gdyż Wasze czyny pójdą za Wami)
- Obok płyty nagrobnej syna znajduje się kamień z napisem: Der Tod ist verschlungen in der Sieg Cor.15.52 (Gdzież jest, o śmierci twoje zwycięstwo? z 1 Listu do Koryntian) oraz Ich warte auf den Christus. Adolf Hitler (Czekam na Chrystusa). Z drugiej strony kamienia wyryto hitlerowską swastykę.
Źródło: wikipedia.pl