Dworek „Zacisze” w Miechowie

Nr w rejestrze zabytków:
V-115/9/55 z 24.12.1955 oraz 980 z 3.07.1978
Aktualna funkcja: Biuro Wystaw Artystycznych "U Jaksy" w Miechowie
Data powstania obiektu: 1784 r.
Opis

Modrzewiowy dworek "Zacisze", zbudowany w 1784 r., przypomina o bitwie stoczonej w pobliskich Racławicach (1794). Od czasu gruntownej konserwacji w 1981 r., ten drewniany zabytek jest miejscem stałej ekspozycji związanej z Tadeuszem Kościuszką. Ślady najnowszej historii to m.in. pamiątkowa tablica poświęcona ppłk. Antoniemu Iglewskiemu ps. "Ponar", dowódcy Samodzielnego Partyzanckiego Batalionu Szturmowego "Suszarnia", 106 Dywizji Piechoty "Dom" Armii Krajowej. Ważne wydarzenia narodowe i lokalne upamiętniają także napisy umieszczone na Pomniku z Orłem, który wzniesiono w 1916 r. w centrum miechowskiego rynku.

Dworek położony jest w granicach miasta Miechowa, w odległości ok. 800 m od Rynku, przy jednej z ulic prowadzących do Racławic i Skalbmierza. Na działce pozostało kilka strych drzew liściastych. Dworek założony jest na rzucie prostokąta, parterowy, dwutraktowy z sienią na przestrzał w osi środkowej, na podmurówce w postaci ław z kamienia łamanego. Nakrywa go dach czterospadowy łamany z dwoma powiekami w połaci północnej, kryty gontem. Przy elewacjach wzdłużnych znajdują się dwa ganki wsparte na ociosanych filarkach z małymi wystawkami poddasza. Dworek jest drewniany, zbudowany w konstrukcji zrębowej z drewna modrzewiowego. Wewnątrz widoczne są stropy belkowe z deskowymi powałami. Otwory okienne są prostokątne, okna dwuskrzydłowe, czteropolowe. Stolarka drzwi jest płycinowa jedno- i dwuskrzydłowa. We wnętrzach zachowały się dwa murowane kominki z ostatniej ćwierci XVIII w.

Zabytek dostępny w okresie letnim od 15 kwietnia do 30 października, w godzinach otwarcia Muzeum.

Źródło: wikipedia.pl / zabytek.pl

Historia

Dworek „Zacisze” wzniesiono 16 sierpnia 1784 r., o czym świadczy data wyryta na belce stropowej we frontowej izbie. Tzw. dworek był pierwotnie mieszczańskim domem, rzadkim przykładem „dworku miejskiego”, któremu XVIII-wieczny architekt nadał tradycyjny kształt. Po 1840 r. majątek ziemski nabył Maurycy Kulczycki, zubożały szlachcic. Majątek pozostawał w rękach Kulczyckich przez blisko 100 lat. Inwentarz z 1893 r. wymieniał obok „domu pańskiego” zabudowania gospodarcze, m.in. oficynę, kuchnię i stodołę. Budynki te uległy zniszczeniu przez II wojną światową. Po śmierci Maurycego w 1878 r. majątek wraz z dworkiem przejęła jego duga żona Józefa z Chylińskich-Kulczycka. Po jej śmierci w 1894 r. dworek przeszedł na własność Juliana Kulczyckiego, a następnie jego żony Heleny z Pudłowskich Kulczyckiej. Do lat 70. XX w. dworek pozostawał w rękach prywatnych. W połowie lat 70. XX w. dworek został wykupiony przez Skarb Państwa i gruntownie wyremontowany. W dworku w latach 1981 - 1995 istniało Muzeum Kościuszkowskie, działające jako filia Muzeum Regionalnego. Eksponowane obiekty przedstawiały życie i działalność Tadeusza Kościuszki w Polsce i Ameryce, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Racławicami. W 2. połowie XX w. obiekt był kilkakrotnie remontowany, a w jego wnętrzach znajduje się obecnie miechowskie Muzeum Regionalne.

Źródło: zabytek.pl

Uwagi

Dworek "Zacisze" dostępny dla zwiedzających w sezonie turystycznym:

  • od 15 kwietnia do 15 października;
  • od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 16.00;
  • zwiedzanie Dworku W INNYM TERMINIE po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami BWA.
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Polna 1
32-200 Miechów
place
50.355141, 20.037670Skopiowano do schowka
N50º21'18.508", E20º2'15.612"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Sezonowy
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.