Opis

Ogród Bajek w Międzygórzu – skansen z kolekcją drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Niemal stuletnia kolekcja usytuowana jest na wysokości około 700-710 m n.p.m. i zajmuje 0,25 hektara.

W ogrodzie znajdują się postacie z baśni, bajek i legend, m.in. Pinokio, Jaś i Małgosia, Kot w butach, Koziołek Matołek, Gargamel z Klakierem, Koszałek Opałek, Bolek i Lolek, Muminki, Włóczykij, jak i wiele innych. Naczelne miejsce zajmuje Duch Gór - Liczyrzepa. Rzeźbom nadano barwną szatę w 2008 (autorką malatury była Małgorzata Szczepańska). Na drewnianych tablicach wyryto aforyzmy Czesława Zawojskiego.

Na terenie ogrodu rosną sztucznie nasadzone krzewy i drzewa, m.in. jałowce pospolite i wirginijskie, cyprysiki Lawsona, cisy, jarząb szwedzki, azalie i inne.

Wiosną 2009 otwarto turystyczny Szlak Krasnala, który prowadzi do ogrodu z przystanku autobusowego w Międzygórzu.

Obok Ogrodu Bajek przechodzi szlak turystyczny żółty z Międzygórza na Igliczna (Masyw Śnieżnika).

Do Ogrodu Bajek można dojść:

  • z centrum Międzygórza żółtym szlakiem przez Polaną Śnieżną w ciągu 30 minut .
  • z centrum Międzygórza ul. Sanatoryjną następnie drogą za pensjonatem “Sarenka”, dochodzimy do szlaku czerwonego biegnącego od wodospadu Wilczki dalej do szlaku dojściowego czerwonego i dalej dojściowym szlakiem czerwonym w ciągu 40 minut.
  • z przystanku PKS ul.Śnieżna lub z parkingu naprzeciw Ośrodka Wypoczynkowego „Gigant” Szlakiem czerwonego Krasnala w ciągu 30min. https://naszlakach.pl/szlak-krasnala-czerwony/
  • z przystanku PKS ul.Śnieżna lub z parkingu naprzeciw Ośrodka Wypoczynkowego „Gigant” Szlakiem żółtego Krasnala w ciągu 40min. https://naszlakach.pl/szlak-krasnala-zolty/
  • od parkingu przy Dom „Nad Wodospadem” szlakiem strzałkowym OGRÓD BAJEK w ciągu 30min.
  • dojechać drogą do Marianówki i dalej do skrzyżowania pod Igliczną i dalej pieszo szlakiem żółtym w kierunku Międzygórza w ciągu 20 min.

Ogród Bajek czynny jest codziennie:

  • październik – kwiecień w godz: 1000 - 1600;
  • maj - czerwiec w godz. 9:30- 16:00 w soboty i niedziele w godz. 9:30-17:30
  • lipiec - sierpień w godz. 9:30 - 17:30
  • wrzesień w godz. 9:30- 16:00 w soboty i niedziele w godz. 9:30-17:30

Ostatni wstęp 15 minut przed zamknięciem Ogrodu.

Źródło: wikipedia.pl / pttkmiedzygorze.ta.pl

Historia

Kolekcji początek dał leśnik i botanik Izydor Kriesten, który tuż po I wojnie światowej wybudował sobie dom w Międzygórzu i według podań - w ramach hołdu legendarnemu Duchowi Gór złożonemu za uratowanie życia, rozpoczął gromadzenie drewnianych rzeźb, przedstawiających bajeczne postacie, które rozlokowane zostały wśród egzotycznych roślin. Dzieła tworzone były w zakresie tzw. korzenioplastyki - z kory, patyków itp. przez około 20 lat. Miejscowi nadali temu miejscu nazwę „Ogród Bajek” i tak już pozostało. Po roku 1960 ogród uległ poważnemu zaniedbaniu.

W 1974 jego odbudowę podjęli harcerze z Hufca ZHP Poznań-Nowe Miasto, którzy się nim opiekowali systematycznie do 1981, jednak po 1981 trudności ekonomiczne i transportowe spowodowały, że zaprzestano organizowania obozów w Międzygórzu. Ogród znowu popadł w zaniedbanie, dopiero w końcu roku 1985, przejęty przez Oddział PTTK w Międzygórzu, ogród rozpoczął rozkwitać na nowo. Odbudowano całą strukturę, sukcesywnie uzupełniając ją nowymi dziełami członka PTTK - Jerzego Drążkowskiego oraz rzeźbiarzy: Czesława Zawojskiego i innych.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Powstańców Śląskich
57-514 Międzygórze
place
50.234877, 16.759313Skopiowano do schowka
N50º14'5.557", E16º45'33.527"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Masyw Śnieżnika

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.