Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Data powstania obiektu: 03.06.1996 r.
Opis

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy – park krajobrazowy w województwie dolnośląskim i wielkopolskim, położony między Żmigrodem i Przygodzicami, wzdłuż rzeki Baryczy.

Powierzchnia parku wynosi 87 040 ha (część dolnośląska 70 040 ha, część wielkopolska 17 000 ha). Nie posiada otuliny. Powołany 3 czerwca 1996 roku. Obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy.

Znajduje się tu europejska Ostoja Ptaków IBA oraz obszar specjalnej ochrony ptaków „Dolina Baryczy” PLB020001 i specjalny obszar ochrony siedlisk „Ostoja nad Baryczą” PLH020041 w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Na terenie Parku znajduje się także jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych, w skład którego wchodzi m.in. prawie 300 stawów w rejonie Milicza i Żmigrodu. Kompleks ten, zwany Stawami Milickimi, objęty jest konwencją ochrony środowisk wodnych z Ramsar.

Na obszarze parku znajdują się następujące rezerwaty przyrody:

  • Wydymacz – chroni zespół łęgu jesionowo-olszowego, ze stawem Wydymacz i Dębami Antonińskimi, rośliny chronione m.in. wawrzynek wilczełyko;
  • Radziądz – chroni las liściasty o charakterze grądu europejskiego;
  • Olszyny Niezgodzkie – chroni naturalne lasy bagienne w zasięgu rzeki Ługi;
  • Stawy Milickie – chroni unikatowy w skali kraju i Europy obszar wodno-błotny. Składa się z 5 kompleksów stawowych, lasów i innych gruntów o łącznej powierzchni 5298 ha;
  • Wzgórze Joanny – chroni wyspowe stanowisko buka na wschodniej granicy zasięgu oraz znaleziska prehistoryczne.

Źródło: wikipedia.pl

Ciekawostki

Największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie to Stawy Milickie i Dolina Baryczy na Dolnym Śląsku.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

56-300 Milicz
place
51.434810, 17.248233Skopiowano do schowka
N51º26'5.316", E17º14'53.639"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.