Stadnina koni w Mosznej
Stadnina koni w Mosznej – ośrodek hodowli koni sportowych oraz ośrodek sportowy i turystyczny, mieszczący się w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym nieopodal pałacu w Mosznej. Stadnina jest członkiem Polskiego Związku Hodowców Koni oraz Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej.
Stadnina położona jest w Mosznej w woj. opolskim w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki, około 18 km od Krapkowic na trasie Krapkowice – Prudnik.
Początkowo, oprócz stada klaczy pełnej krwi angielskiej, stadnina w Mosznej posiadała również klacze rasy fiording, które w 1961 roku zostały przeniesione do Stadniny w Nowielicach, skąd w ramach wymiany przybyły klacze z paleniami Gryfa Pomorskiego, określone następnie mianem koni ”szlachetnej półkrwi”. Stadnina stała się w ten sposób pierwszym w Polsce ośrodkiem hodowli koni przeznaczonych do sportu wyczynowego. Stadnina Koni Moszna jest znanym w kraju i zagranicą ośrodkiem hodowli koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej oraz sportowych szlachetnej półkrwi (sp). Obecne stado liczy około 200 sztuk koni obu ras.
Hodowla koni pełnej krwi
Urodzone w Mosznej konie odnoszą sukcesy na torach wyścigowych w Polsce, Czechach, Włoszech i Anglii, zwyciężając w ponad 200 wyścigach imiennych. Do szczególnych sukcesów należą:
- Zwycięstwo ogiera Galileo na torze Cheltentham w Anglii – w „Nagrodzie Królowej Matki" w 2001 roku (w ojczyźnie wyścigów i koni pełnej krwi angielskiej),
- 5 zwycięstw koni wyhodowanych w Mosznej w najważniejszej gonitwie sezonu – Derby w Polsce i 2 razy zagranicą,
- Wygrana w największej europejskiej gonitwie płotowej Wielka Pardubicka w 2009 roku.
Hodowla koni szlachetnej półkrwi
Hodowla koni szlachetnej półkrwi (sp.) z Mosznej dostarcza też materiału koni startujących w zawodach w konkurencji skoków przez przeszkody oraz WKKW, mając na swoim koncie takie sukcesy jak m.in.:
- Wygrana w konkursie otwarcia Mistrzostw Świata w skokach przez przeszkody w Lipsku,
- Zdobycie tytułu Najlepszego Konia próby terenowej w Finale Pucharu Świata w konkurencji WKKW w Malmö,
- Kwalifikacje do udziału w Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie w dyscyplinie ujeżdżenia i WKKW koni Randon i Wag.
Działalność stadniny
Stadnina przeprowadza egzaminy na brązową, srebrną i złotą odznakę jeździecką.
Źródło: wikipedia.pl
Hodowla koni w Mosznej rozpoczęła się w 1948 roku. Z inicjatywy płk. Skolimowskiego, do zabytkowych zabudowań majątku hrabiego von Tiele-Winckler – przedwojennego właściciela pałacu w Mosznej, zostały przeniesione pierwsze 25 klaczy rasy pełnej krwi angielskiej z wielkopolskich i lubelskich prywatnych majątków (rozparcelowanych w wyniku reformy rolnej), a także z gospodarstwa w Dłoni koło Rawicza, gdzie zebrano konie rewindykowane po II wojnie z Niemiec. Konie umieszczono w pochodzących z 1910 roku doskonale zachowanych zabudowaniach, po niewielkiej adaptacji na potrzeby hodowli.
Przez dłuższy czas działała jako Państwowe Gospodarstwo Rolne pn. Stadnina Koni Moszna. W 1994 po przekształceniu jako Stadnina Koni Skarbu Państwa Moszna. W pierwszej połowie lat 90. XX wieku została przekształcona w spółkę z o.o. z jednoosobowym udziałem Skarbu Państwa (w osobie Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa), a następnie w lutym 2001 roku Spółka została sprywatyzowana zachowując nazwę Stadnina Koni Moszna sp. z o.o.
Źródło: wikipedia.pl
- Żyburtowicz Zenon, Zamki i pałace polskie, 2007
- Cichoń-Bitka Maria, Zamek w Mosznej, 1987