Ogród biblijno-botaniczny w Myczkowcach
W naszym Ośrodku powstał Ogród Biblijny, którego poświęcenie i otwarcie dla zwiedzających odbyło się 17 maja 2010 roku, dla upamiętnienia 90 - tej rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II.
Ogród Biblijny jest nie tylko sposobem upiększenia otoczenia roślinnością Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny zapis teologii Biblijnej. Jednocześnie zawiera także przemyślaną i uporządkowaną katechezę o biblijnej historii zbawienia.
Projekt ogrodu wykonała dr hab. inż. Zofia Włodarczyk pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Ogród Biblijny to miejsce, które poprzez środowisko przyrodnicze, czyli posadzone w nim rośliny, które zostały wymienione w Biblii, a także poprzez inne elementy kompozycji wprowadza człowieka w wydarzenia przedstawione na kartach Pisma Świętego.
Ten Ogród Biblijny, założony daleko od Ziemi Świętej, w Bieszczadach, pozwoli tu przybywającym odbyć jak gdyby podróż po ziemi ojczystej Jezusa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zastąpi to prawdziwej pielgrzymki do Ziemi Świętej, ale może być zachętą lub przygotowaniem do niej.
Do ogrodu wchodzi się przez wąską bramę. Została ona tak wybudowana dlatego, żeby oddać treść zawartą w słowach:
Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują! (Mt 7,13-14)
Otwarta księga stojąca na początku drogi wiodącej meandrami przez ogród biblijny oznacza, że to założenie ogrodowe, w którym jesteśmy, ma za zadanie ułatwić wyobrażenie sobie treści zawartych w Biblii. Będzie to możliwe poprzez zobaczenie roślin wymienionych na kartach Pisma Świętego, budowli i fragmentów tekstów biblijnych. Umieszczenie krótkiego wersetu: Do Pana należy ziemia i to, co ją napełnia ... (Ps 24,1) daje wyraz temu, że nawet ten skrawek 80 arowej powierzchni w sercu Bieszczad należy do Pana, a to, że powstał jest znakiem błogosławieństwa i daru Bożego.
Siedmioramienny świecznik wykonany z bukszpanu wiecznie zielonego wprowadza nas w tematykę Starego Testamentu. Mojżesz otrzymał od Boga polecenie wykonania złotego świecznika o siedmiu lampach otrzymał. Był to czas, kiedy po ucieczce z Egiptu wędrując po pustyni wraz ze swymi rodakami, walczył o fizyczne przetrwanie narodu, ale też zabiegał, aby niezachwianie wierzyli w opiekę nad sobą jedynego Boga. Tego samego Boga, który z płonącego krzewu powołał Mojżesza na przywódcę i zapewnił go, że wprowadzi swój wybrany naród do ziemi mlekiem i miodem płynącej.
Źródło: myczkowce.org.pl