Jezioro Żarnowieckie
Turystom, którzy wolą wypoczywać z dala od zgiełku i którym nie zależy na szumie fal, warto polecić plażę w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim. Można wypożyczyć sprzęt wodny. Warto skorzystać, bo podczas wyprawy po jeziorze można podziwiać wspaniałe widoki. Akwen jest bardzo duży, dlatego potocznie Jezioro Żarnowieckie jest nazywane „Kaszubskim Morzem”.
Źródło: wikipedia.pl
Dawna własność cystersów z Oliwy.
Granica
W wiekach wcześniejszych jezioro historycznie na linii pomiędzy Prusami a Królestwem Polskim (daw. woj. pomorskie) ale także między Pomorzem a Prusami Zachodnimi (Pommerellen).
Do września 1939 jezioro znajdowało się na obszarze Polski (stan na rok 1935: II RP, Województwo pomorskie, Powiat morski) przy samej granicy polsko-niemieckiej, która biegła jego północno-zachodnim brzegiem, między kamieniami granicznymi A022 a A044, granica później częściowo odchodziła na zachód zostawiając miejscowość Nadole po stronie Polski, linia graniczna wracała do brzegów w jego południowej części między kamieniami „wersalskimi” A077 a A082 przy wejściu Piaśnicy. Na północnym krańcu jeziora przy wyjściu Piaśnicy znajdował się polski posterunek straży granicznej. Po roku 1945 akwen już całkowicie na obszarze Polski m.in. w woj. gdańskim.
Elektrownia
Nad jeziorem miała powstać Elektrownia Jądrowa „Żarnowiec”, pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, ale jej budowę przerwano w 1990. Obecnie znajduje się tam największa w kraju elektrownia szczytowo-pompowa (o mocy 716 MW), uruchomiona w 1982.
Źródło: wikipedia.pl