Kościół ewangelicki pw. św. Piotra i Pawła w Nasalach
Murowany, ewangelicki kościół w Nasalach, został zbudowany na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni, która spłonęła w listopadzie 2010 r. Budowa nowego kościoła rozpoczęła się w drugą rocznicę pożaru. Uroczyste przekazanie kościoła wiernym odbyło się w maju 2013 r. Nasale należą do parafii ewangelicko - augbsurskiej w Kluczborku. We wsi znajduje się ok. 15 wiernych tego wyznania.
Źródło: polskaneizwykla.pl
Poprzedni (nieistniejący), drewniany kościół ewangelicki pw. św. Wawrzyńca w Nasalach był filialnym parafii ewangelicko-augsburskiej Chrystusa Króla w Kluczborku w diecezji katowickiej.
Wybudowano go w Zdziechowicach jako świątynię katolicką. Około 1560 (w czasie reformacji) został przejęty przez ewangelików. W 1730 przebudowany. W 1938 w miejscu, które zajmował, zaczęto budowę nowej świątyni ewangelickiej. W 1939 kościół został przeniesiony do wsi Nasale. Po II wojnie światowej dalej pełnił funkcję świątyni protestanckiej. 11 maja 2010 kościół spłonął, a prawdopodobną przyczyną pożaru było wyładowanie atmosferyczne. 23 listopada 2012 biskup Tadeusz Szurman, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego, poświęcił kamień węgielny i wmurował akt erekcyjny pod budowę nowej świątyni. Stanęła ona w miejscu drewnianego kościoła i jest to budowla murowana.
Był to kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej, orientowany, na ceglanej podmurówce. Prezbiterium było mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią i lożą kolatorską na piętrze. Z boku nawy była kruchta. Dach dwukalenicowy z wieżyczką zakończoną drewnianym hełmem, pokrywał gont. Strop o charakterze pozornego sklepienia kolebkowego. Chór muzyczny posiadał wybrzuszony parapet oraz dekorację w postaci wici roślinnej z XVII wieku, wsparty był na profilowanych słupach z organami w stylu rokokowym. Ponadto wnętrze kościoła upiększały zabytkowe elementy:
- polichromia patronowa na stropie z XVI wieku,
- ambona barokowa z końca XVII wieku,
- ława kolatorska z XVII wieku,
- ołtarz główny w formie tryptyku gotyckiego z około 1490 roku,
- dzwon gotycki,
- chrzcielnica z 1700.
Źródło: wikipedia.pl