Diabelski Kamień w Olszynie
W Olszynie, przy ul. Jałowcowej, naprzeciwko posesji nr 66 jest ścieżka prowadząca do okazałego pomnika przyrody. Jest to głaz narzutowy, otoczony sześcioma małymi głazami, który został tu przywieziony w 1911 r. przy pomocy sań ciągniętych przez 6 par koni. W ten sposób książę koszęciński Karol Hohenlohe-Ingelfingen kazał zabezpieczyć przed rabusiami miejsce pochówków dawnych właścicieli Olszyny. Głaz z czerwonego granitu o wys. 1,8 m i obwodzie 5 m przywieziono z odległej o 15 km Hadry i ustawiono na miejscu dawnej, XVII wiecznej ewangelickiej kaplicy grobowej. Kamień ma już swoje legendy mówiące o tym, skąd się tutaj wziął.
Z głazem narzutowym związana jest legenda. Dawno temu w Olszynie istniał drewniany kościółek. Pewnego dnia proboszcz parafii pokłócił się z diabłem. Ten poprzysiągł się zemścić i postanowił, że zburzy kościół zrzucając na niego wielki głaz znajdujący się w pobliskiej Hadrze. Była jednak zima i diabeł nie zdołał dociągnąć głazu. Wielu ludzi próbowało przewrócić kamień, jednak nikomu to się nie udało. Ponoć co noc diabeł bierze swoje łańcuchy i próbuje znów dotrzeć z kamieniem do pobliskiego kościoła, ale nigdy mu się to nie udaje.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Do Diabelskiego Kamienia dojechać można drogą 46 Lubliniec - Częstochowa, skręcić w Herbach Starych w drogę 905 na Boronów. Po 3,77 km skręcić w prawo w ulicę Jałowcową, ok. 400 m naprzeciw numeru 66 dojść wydeptaną ścieżką.