Krzyż - Boża Męka (ul. Gostyńska) w Orzeszu

Data powstania obiektu: ok. 1900 r.

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolna część podstawy stanowi wysoką stopkę ze ściętymi górnymi narożnikami. Na lewym boku stopki podpis wykonawcy: K. Pokorny Kattowitz. Górna część podstawy wyższa, z profilowaną płyciną na froncie. Na podstawie gruba płyta z podwójnym profilem, wałkowym i kowadełkowym. Cokół nieznacznie węższy od podstawy. W nim trzy głębokie wnęki o trójlistnych zwieńczeniach, dopełnionych do prostokąta. Pod wnękami stopki figur, w formie płaskich kielichów z gałką. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka z wciętym profilem. Trójkąty pod daszkiem lekko pogrubione.

Figury: Wnęki cokołu są puste. Pod krzyżem, na gzymsie cokołu uszkodzona figura św. Marii Magdaleny. Święta klęczy bokiem do krzyża, patrząc w górę, na krzyż. Prawą rękę unosi w górę, w stronę krzyża.

Krzyż: Krzyż na obszernej, kowadełkowej stopce. Krzyż wysmukły, z ramionami zakończonymi w strzałkę. Belki krzyża fazowane. Figura Chrystusa metalowa, pełna, z lekko zaciśniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany, umocowany na przecięciu ramion.

Otoczenie: Krzyż stoi przy bocznej drodze, na skraju nieużytków, podniesiony na pojedynczej płycie. Obok rosły dwa grochodrzewy, obecnie ścięte.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Gostyńska
43-186 Orzesze
place
50.098545, 18.862775Skopiowano do schowka
N50º5'54.762", E18º51'45.99"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.