Punkt widokowy "Jastrzębia Góra" w Ostrzycach

Z położonego nad Ostrzycami punktu widokowego o wys. 227 m n.p.m. rozpościera się wspaniały, panoramiczny widok na serce Szwajcarii Kaszubskiej.

Widok za plecami zasłania kopuła Jastrzębiej Góry. W całej krasie widać już jezioro Wielkie Brodno, nad którym góruje Brodnica Górna. Przesuwając swój wzrok w lewo widzimy zabudowania Brodnicy Dolnej, zalesioną Wysoczyznę Łączyńską i pokrytą polami uprawnymi Wysoczyznę Czapielską. W środkowym planie przed naszymi oczami przesuwa się lśniąca tafla Jeziora Ostrzyckiego. Spoglądając bardziej w lewo dostrzeżemy zabudowania Szymbarku z wyraźnie górującą nad nimi wieżą kościoła. W środkowym planie widać malownicze rozgałęzienie jeziora, na którego brzegu znajduje się rezerwat "Ostrzycki Las". Podnosząc swój wzrok wyżej, w lewo, dostrzeżemy wreszcie najwyższy szczyt Wzgórz Szymbarskich - Wieżycę oraz zalesione pagórki Wyniesienia Kolańskiej Huty i Góry Trzebieńskiej.

Jastrzębia Góra (kaszub. Jastrzãbiô Góra, 227,2 m n.p.m.) – jedno z wzniesień pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich położone nad Jeziorem Ostrzyckim przy Drodze Kaszubskiej w Ostrzycach. Przez wzniesienie przebiega granica między gminą Kartuzy i gminą Somonino.

Wzniesienie Jastrzębiej Góry znajduje się w pobliżu obecnego Zajazdu "Jezioranka" na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego ze znajdującego się na nim punktu widokowego roztacza się panoramiczny widok na Jezioro Ostrzyckie i leżący po jego przeciwległej stronie rezerwat przyrody Ostrzycki Las. Prowadzi tędy również turystyczny Szlak Kaszubski.

Źródło: wikipedia.pl / pomorskie.travel

Zaktualizowano 4 lata temu

Dane teleadresowe

Jastrzębia
83-300 Ostrzyce
place
54.258830, 18.104359Skopiowano do schowka
N54º15'31.788", E18º6'15.692"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).