Rezerwat przyrody Paraszyńskie Wąwozy

Data powstania obiektu: 18.08.2001 r.

Rezerwat przyrody Paraszyńskie Wąwozy – leśny rezerwat przyrody na obszarze gminy Łęczyce (utworzony w 2001 roku, o powierzchni 55,22 ha). Północną i wschodnią granicę rezerwatu stanowią połacie leśne opadające w kierunku Pradoliny Redy-Łeby, zaś zachodnią i południową zalesione obszary pofałdowania morenowego. Ochronie rezerwatu podlega ekosystem leśno-źródliskowy. Występuje tu również podrzeń żebrowiec i storzan bezlistny. Najbliższe miejscowości to Paraszyno, Strzebielino.

Przez teren rezerwatu oraz wokół niego poprowadzono leśną ścieżkę edukacyjną „Wokół Rezerwatu”, tworzącą pętlę o długości około 4 km. Atrakcją turystyczną w pobliżu rezerwatu jest platforma widokowa na Jeleniej Górze (221 m n.p.m.), do której prowadzi trasa ścieżki edukacyjnej oraz oznaczone szlaki piesze – czerwony, zielony i żółty (ten ostatni szlak w większości pokrywa się z przebiegiem ścieżki edukacyjnej).

Leśny rezerwat przyrody "Paraszyńskie Wąwozy" o pow. 55,22 ha położony jest na terenie leśnictwa Paraszynek w Nadleśnictwie Strzebielino.

Został utworzony w 2001 r. w celu zachowania źródliskowych i leśnych zbiorowisk roślinnych z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt. Szczególnie cenne są występujące tu populacje roślin o charakterze podgórskim, w tym liczny podrzeń żebrowiec i naparstnica purpurowa. Bardzo cenne jest także stanowisko storzana bezlistnego - gatunku zamieszczonego w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Wartość przyrodnicza i duże nagromadzenie źródlisk na małym obszarze stały się głównym celem ochronnym rezerwatu "Paraszyńskie Wąwozy". Północną i wschodnią granicę rezerwatu stanowią połacie leśne opadające w kierunku pradoliny Redy-Łeby, zaś zachodnią i południową zalesione obszary pofałdowania morenowego.

Z myślą o osobach chcących lepiej poznać tutejszą przyrodą, Nadleśnictwo Strzebielino wytyczyło Leśną Ścieżkę Edukacyjną "Wokół Rezerwatu". Na jej trasie przedstawiono zagadnienia związane m.in. z ochroną przyrody, ochroną lasu przed zwierzyną oraz gospodarką łowiecką. Przygotowano 11 specjalnych stanowisk, które wyposażono w tablicę z krótką informacją. Ścieżka jest pętlą o długości ok. 4 km, a czas przejścia z omówieniem poszczególnych stanowisk zajmuje ok. 3 godz. Różnica wzniesień na trasie wynosi 140 m. Na niektórych odcinkach prowadzi nieutwardzonymi leśnymi ścieżkami. Została oznakowana stylizowanym zielonym znakiem sowy na żółtym tle. Początek i koniec trasy znajduje się nieopodal leśniczówki Paraszynek, na polu biwakowym przy wiacie turystycznej.

Niewątpliwą atrakcją na tym terenie jest platforma widokowa na Jeleniej Górze - 221 m n.p.m. Jest to najwyższe wzniesienie na terenie Nadleśnictwa Strzebielino. Z jego wierzchołka rozpościera się widok na pradolinę Łeby-Redy, która jest Obszarem Chronionego Krajobrazu. Poza Leśną Ścieżką Edukacyjną, prowadzą na nią również trzy krótkie szlaki piesze. Czerwony (o długości niemal 10 km) oraz zielony (o długości 7 km) zaczynają się niedaleko przejazdu kolejowego w Bożympolu Wielkim, natomiast żółty w większości pokrywa się z przebiegiem Leśnej Ścieżki Edukacyjnej.

Najbliższe miejscowości to Paraszyno, Bożepole Wielkie oraz Bożepole Małe.

Źródło: wikipedia.pl / pomorskie.travel

Zaktualizowano 4 lata temu

Dane teleadresowe

84-220 Paraszyno
place
54.549827, 17.973955Skopiowano do schowka
N54º32'59.377", E17º58'26.238"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.