Punkt oporu "Kamień" - 06. Schron pozorny

Nr ewidencyjny miejsca pamięci:
27/38
Historyczna nazwa: Punkt oporu wzg. 298 "Kamień"
Opis

Schron pozorny nr 5 znajduje się w południowej części ogórdków działkowych. Będąc przy schronie nr 4 należy cofnąć się alejką na wschód i skręcić na południe (pierwsza alejka w prawo). Po przejściu nią do ogrodzenia końcowego (ok. 250m) skręcamy w prawo i na działce z prawej odnajdziemy poszukiwany obiekt pozorny. Ten schron pozorny również znajduje się na terenie prywatnym i nie będzie możliwości jego zwiedzania. W odróżnieniu do schronu pozornego nr 4 jest on jednak dobrze widoczny z poza ogrodzenia.

Jego budowa i przeznaczenie są analogiczne do schronu nr 4. Jest to również schron pozorny. Jednakże ze względu na mniejszy stopień zagospodarowania jego otoczenia, bryła schronu jest dobrze widoczna i bardziej czytelna jest jego budowa. Zwiedzanie schronu jest niemożliwe, gdyż jest on na terenie prywatnym.

Źródło: W. Machoń, Odcinek od Dobieszowic do Kamienia (Piekary Śląskie) [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 74-79

Historia

Fortyfikacje w miejscowości Kamień otrzymały nazwę Łącznikowego Punktu Oporu „Kamień", gdyż zamykały lukę pomiędzy punktem oporu Bobrowniki na północy a punktem oporu Dąbrówka Wielka na południu. Zostały one wybudowane w latach 1936 - 38, stanowiąc przykład fortyfikacji powiązanych z terenem zurbanizowanym.

W 1936 roku na terenie płaskowyżu przylegającego do południowo - zachodniej części Kamienia został wybudowany zespół schronów jako główna pozycja obronna. Składał się on z trzech schronów bojowych i dwóch schronów pozornych.

Obiekty te były osłaniane przez jeszcze jeden schron bojowy wybudowany w głębi zabudowy miejskiej. W 1938 roku główna pozycja obronna została dodatkowo wzmocniona ufortyfikowanym budynkiem przeznaczonym dla organizacji paramilitarnej „Strzelec" (dziś nazywany „Domem Strzelca"). Drogi dojazdowe od strony Bytomia i Szarleja były zamykane zaporami z kilku rzędów szyn kolejowych. Szyny leżały przygotowane na poboczu dróg i w razie konieczności osadzano je w rury wkopane w powierzchnie drogi i blokowano klinami. Schrony głównej pozycji obronnej były osłonięte zaporą przeciwpancerną z wbitych w ziemię szyn kolejowych oraz wysoką i niską zaporą z drutu kolczastego. Budowle te były połączone siecią okopów i rowów łącznikowych. Pomiędzy obiektami bojowymi była wykonana ziemna sieć telefoniczna zapewniająca łączność w ramach punktu oporu i z dowództwem. Wsparcie ogniowe, dwoma armatami polowymi, zapewniał południowy schron artyleryjski punktu oporu Bobrowniki. Maskowanie obiektów realizowano za pomocą malowania farbami, upodobniania do budynków, nasypów ziemnych i nasadzeń roślinności.

Źródło: W. Machoń, Odcinek od Dobieszowic do Kamienia (Piekary Śląskie) [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 74-79

Literatura
  1. W. Machoń, Odcinek od Dobieszowic do Kamienia (Piekary Śląskie) [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 74-79
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Marii Curie-Skłodowskiej 23
41-949 Piekary Śląskie
place
50.362109, 18.979089Skopiowano do schowka
N50º21'43.592", E18º58'44.72"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Własność prywatna

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.