Głaz upamiętniający pacyfikację wsi Piotrowe Pole
Pod koniec września 1944 roku Niemcy w odwecie za pomoc polskim partyzantom spalili całą wieś „Piotrowe Pole” i aresztowali wszystkich mężczyzn. Siedemnastu z nich zamordowali. Kilka dni później Niemcy otoczyli obozujący w pobliżu Piotrowego Pola oddział AK Wincentego „Potoki” Tomasika. W walce zginęło 59 partyzantów. Do niewoli dostało się 40 Polaków; cało z tego zdarzenia wyszło zaledwie 21 osób. Niemcy podczas bitwy stracili około 200 żołnierzy.
Szczątki zamordowanych mężczyzn z Piotrowego Pola i partyzantów oddziału „Potoka” pochowano na cmentarzu w Iłży. Dziś w rezerwacie znajdziemy Mogiłę Partyzancką Oddziału AK „Potoka” upamiętniającą tamte wydarzenia, kapliczki drogi krzyżowej, tablice informacyjne. Warto także pójść na polanę, na której obozował oddział Tomasika. Jest tam pomnik i tablica ze zdjęciami poległych polskich żołnierzy.
W pobliżu mogiły znajduje się przygotowane miejsce do rozpalenia ogniska; są nawet kije do pieczenia kiełbasek i drewno. Oczywiście należy pamiętać, że w tym miejscu ginęli ludzie i zachowywać się tutaj właściwie.
Źródło: turysta.ilza.pl