Spływ rzeką Pisą od Jeziora Roś
Spływ Pisą odbywa się na około 90 kilometrach rzeki i rozpoczyna się najczęściej na jeziorze Roś i kończy w Nowogrodzie.
Spływ Pisą, to spływ nieuregulowaną rzeką nizinną, prowadzący początkowo wśród lasów, by w dolnych odcinkach otoczyć się piaszczystymi i podmokłymi łąkami. Można go podzielić na 4 łatwe i nieuciążliwe etapy, z relaksowym tempem płynięcia, ale noclegi możliwe tylko w namiotach. Może to być dla niektórych nawet zaletą, a to dlatego, że zwykle na takich szlakach jest bardzo znikomy, a przynajmniej niewielki ruch kajakowy.
Charakterystyka szlaku kajakowego rzeki Pisy:
- szlak rzeki Pisy liczy sobie około 90 km długości, a jego średnia głębokość, to około 2 m.
- szlak o charakterze nizinnym z nieuregulowaną i spokojną rzeką płynącą początkowo w otoczeniu lasów Puszczy Piskiej, a następnie wśród łąk i piaszczystych równin. Cała rzeka silnie meandruje.
- szlak kajakowy rzeki Pisy rozpoczyna się na jeziorze Roś i kończy w Nowogrodzie, gdzie Pisa wpada do Narwi, łącząc tym samym szlaki Wielkich Jezior z Wisłą.
- pisa jest nieuregulowana, mimo iż jest szlakiem żeglownym. Można tu spotkać oznaczenia charakterystyczne dla szlaków żeglownych oraz płynące większe i duże jednostki, tak w górę, jak i w dół rzeki.
- szlak kajakowy pozbawiony jest niestety infrastruktury turystycznej, ale dla wielu kajakarzy będzie to raczej zaleta niż wada, gdyż zwykle ruch na takich szlakach bywa znikomy.
- noclegi możliwe tylko w namiotach, często na mijanych, dogodnych miejscach, nie będących polami namiotowymi. Takich miejsc jest stosunkowo wiele w górnym i dolnym odcinku. Odrobinę gorzej wygląda to w środkowym biegu, z bagiennymi i łąkowymi brzegami.
- szlak rzeki Pisy można podzielić na 4 łatwe i nieuciążliwe etapy, z relaksowym tempem płynięcia.
Źródło: kajaki-mazury.pl
Dane teleadresowe
aleja Turystów
12-200 Pisz
Cechy i udogodnienia
Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Sezonowy