Pałac w Pławniowicach

Nr w rejestrze zabytków:
A/1514/93 z 26.02.1993
Aktualna funkcja: Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny diecezji gliwickiej
Data powstania obiektu: 1882–1885 r.
Opis
Zespół został wybudowany w XIX w. w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego. Cechuje go specyficzne zróżnicowanie kolorystyczne i fakturowe murów. Leży w otoczeniu zabytkowego parku. Obecnie pełni funkcję Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej.

Malowniczy zespół pałacowo-parkowy stanowi niewątpliwie perełkę Pławniowic. Zaprojektowany i wybudowany w latach 80. XIX w. zespół pałacowy powstał na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrema w miejscu wcześniejszego z 1737 r. Jego projekt wykonał Konstanty Heidenreich z Kopic koło Grodkowa.

Przypominający swoim wyglądem monumentalny, wręcz bajkowy zamek, pałac jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego. Cechuje go specyficzne zróżnicowanie kolorystyczne i fakturowe murów, szczególnie kamiennych detali i czerwonych ceglanych płaszczyzn ścian. Dachy budynku zdobią liczne wieże i wieżyczki, iglice i lukarny.

Wokół pałacu rozciąga się zabytkowy park z pięknymi, unikalnymi okazami drzew i krzewów oraz lasami. Cały zespół tworzy swoistego rodzaju romantyczny ogród krajobrazowy, o cechach eklektycznych. Oś kompozycyjną założenia ogrodowego wyznacza pałac wraz z pomnikiem na podium i fontannami. W strukturze przestrzennej ogrodu można wyróżnić dziedziniec zewnętrzny z centralnym punktem kamiennym oraz okrągłym basenem fontanny, wokół której biegnie droga dojazdowa do pałacu. Na dziedzińcu wewnętrznym znajduje się fontanna z posągiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a na wprost podium z popiersiem protoplasty rodu Angelusa Ballestrero dłuta Josepha Limburga.

Pałac pełni obecnie funkcję siedziby Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej. Przygotowane w nim pokoje noclegowe, kaplica, sala konferencyjna i zaplecze gastronomiczne dają możliwość organizowania rekolekcji, dni skupienia, sympozjów, kongresów, zjazdów, konferencji oraz przyjęć okolicznościowych, a malowniczy dziedziniec pałacowy jest idealnym miejscem dla koncertów plenerowych.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Po raz pierwszy Pławniowice wzmiankowane były w dokumentach w 1317 r. Z kolei w 1364 r. pojawia się informacja, że miejscowość ta była siedzibą rycerską. W dokumencie tym wymieniony jest właściciel Pławniowic i okolicznych ziem Marcus de Plawniowitz. Prawdopodobnie istniał tu w tym czasie niewielki gród obronny.

Dopiero wiatach 1732-1737 w miejscu gdzie miał stać kiedyś gród obronny wzniesiono pałac w stylu późnego baroku. Jego budowniczym był Zygmunt Mikołaj von Görtz. Pałac ten został prawdopodobnie rozebrany.

Kolejnym właścicielem Pławniowic był Karl von Stechow. Pławniowice wchodziły wtedy w skład majoratu rudzko-biskupicko-pławniowickiego. W 1798 r. majorat odziedziczyła rodzina Ballestremów. Kopalnie tego majoratu stały się podstawą ich fortuny. Szczególną rolę w pomnażaniu majątku Ballestremów odegrali mieszkańcy Rudy Śląskiej. Tutaj bowiem znajdowało się najwięcej zakładów przemysłowych należących do tej rodziny. Ballestremowie dbali nie tylko o rozwój fortuny, ale także o swoich pracowników. W okresie kiedy w ośrodkach przemysłowych przeprowadzano kasaty zakonów, Ballestremowie sprowadzili do swego majątku jezuitów, którym zlecili prowadzenie działalności duszpasterskiej wśród ich pracowników. W miejsce pałacu z XVIII w., w latach 1884-1885, wybudowano nowy pałac w stylu neogotyckim. Budowle wzniesiono dla ówczesnych właścicieli Pławniowic hrabiowskiej rodziny von Ballestrem. W północno-wschodniej części, na parterze, znajduje się kaplica pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która została konsekrowana w dniu 15 października 1885 r. 

Po II wojnie światowej pałac został przeznaczony na cele religijne. Część obiektu (1/3) wraz z kaplicą otrzymała funkcjonująca od 1945 r. samodzielna parafia. Pozostałą część (2/3) pałacu otrzymały na klasztor przybyłe ze Lwowa Siostry Benedyktynki od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Siostry Benedyktynki przebywały w pałacu do 1976 r.

Obecnie pałac podzielony jest nadal na dwie części: parafialną, do której należy kaplica oraz istniejący tu od 1978 r. Diecezjalny Dom Rekolekcyjny. Pałac otoczony jest pięknym parkiem. Z dawnego wyposażenia pałacu na uwagę zasługują: późnorenesansowe dwie skrzynie z XVII w., kilkanaście kufrów z XVIII i XIX w. oraz skrzynia na klejnoty (sepet) z XVIII w. obita skórą.

Znacznie bogatsze stało się wyposażenie pałacu z chwilą przybycia tu Sióstr Benedyktynek. Na szczególną uwagę zasługują: późnobarokowe cztery skrzynki na relikwie z XVIII w; siedem późnobarokowych obrazów z XVIII w.; portret fundatorki kościoła sakramentek we Lwowie, podkomorzyny bracławskiej, księżnej Heleny z Zuratowskich Czetwertyńskiej; późnobarokowa rzeźba z XVIII w.; barokowa monstrancja z pierwszej połowy XVIII w.; barokowy kielich z przykrywką do przechowywania komunikantów (puszka) z pierwszej połowy XVIII w.; późnobarokowe naczynie przeznaczone na przechowywanie hostii poza nabożeństwem (kustodia) z puszką w kształcie serca z XVIII w.; rokokowy krucyfiks procesyjny z drugiej połowy XVIII w.; późnorenesansowy krzyż z elementami gotyckimi z około 1600 r.; krzyż z częściami z wieku XVII, XVIII i XIX; dwa drewniane krzyże z pierwszej połowy XVIII w.; drewniany krzyż z drugiej połowy XVIII w.; barokowo-klasycystyczny relikwiarz drewniany z XVIII w.; tacka z ampułkami z 1846 r.; klasycystyczna puszka z naczyniami na oleje święte z pierwszej połowy XIX w. oraz sześć późnobarokowych drewnianych lichtarzy z około połowy XVIII w.

Źródło: Emmerling Danuta, Górnośląskie zamki i pałace, 1999

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Gliwicka 46
44-171 Pławniowice
Tel.: +48 32 230 55 51
place
50.3847373, 18.4776199Skopiowano do schowka
N50º23'5.054", E18º28'39.432"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.