Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu
Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej położone jest na terenie parafii pw. Przemienienia Pańskiego, która należy do dekanatu pilickiego w diecezji sosnowieckiej.
Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej jest odzwierciedleniem nowoczesnej architektury i sztuki, a wraz z otaczającą go przyrodą stanowi miejsce niezwykle piękne i pełne uroku. W sposób naturalny harmonizuje z otaczającym krajobrazem ruin zamku Ogrodzieniec.
Na głównym ołtarzu sanktuarium znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wcześniej wykonany był z drewna, natomiast obecnie po odnowieniu zdobiony jest złotem. Znajduje się tutaj również historyczny krzyż, wykonany w cementowni „Wiek” w latach 50. ubiegłego wieku w warunkach konspiracyjnych.
Wejście na plac sanktuarium zdobi kamienny łuk z bramą, a także piękna dzwonnica. Od 2004 r. na placu sanktuaryjnym znajduje się pięć stacji różańcowych obrazujących najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa, których fundatorami są mieszkańcy Ogrodzieńca i Podzamcza.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Kult Matki Bożej Skałkowej rozpoczął się na terenie Podzamcza już w 1818 r., kiedy to 14 października tego roku mieszkańcowi osady ukazał się na skale wizerunek Matki Bożej. Po tym wydarzeniu, na skale, w miejscu ukazania się wizerunku Matki Bożej, umieszczono obraz Najświętszej Maryi Dziewicy, a mieszkańcy codziennie wchodząc po drabinie zapalali przed nim światło. Obraz ten miał być z zamkowej kaplicy przeniesiony do kościoła, jednak to miejsce upodobała sobie Matka Zbawiciela, więc z wielką procesją z kościoła przeniesiono obraz w miejsce objawienia. W miejscu tym było kiedyś źródełko, do którego przychodzili obmywać się chorzy ludzie, gdyż miało ono leczniczą moc.
W latach 50. XX w. mieszkańcy Podzamcza zdecydowali się wybudować na Skałce niedużą kaplicę ze skalniaków i z lekkiej stalowej konstrukcji. Do 1999 r. w każde niedzielne popołudnie w okresie wiosenno-letnim odprawiano w niej msze św. W marcu 2000 r. została ona jednak rozebrana, aby na jej miejsce postawić większą i piękniejszą kaplicę z zakrystią.
Nowa kaplica zaprojektowana przez architekta mgr inż. Marka Tonderę wraz z figurą Matki Bożej została uroczyście poświęcona przez ks. biskupa Adama Śmigielskiego, głównego celebranta liturgii mszy św., w dniu 12 czerwca 2000 r. W 2001 r. w uroczystość Matki Bożej Matki Kościoła znajdujący się w kaplicy obraz Matki Boskiej Skałkowej został ukoronowany przez biskupa sosnowieckiego, a następnie 20 maja 2002 r. kaplica w Podzamczu dekretem ks. biskupa Adama Śmigielskiego podniesiona została do rangi Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej. W 2004 r. na placu przed sanktuarium stanęło pięć stacji różańcowych, które zostały uroczyście poświęcone przez ks. biskupa Adama Śmigielskiego w asyście proboszcza parafii Ogrodzieniec – Józefa Podkowy. W czasie poświęcenia stacji rozbrzmiewała wśród skał pieśń Ave Maryja.
Jeżeli chodzi o sam obraz Matki Boskiej Skałkowej, warto na koniec dodać, iż jego historia nie była znana aż do momentu oddania go do konserwacji. To właśnie konserwator w czasie swojej pracy odkrył na jego odwrocie następującą treść: „W roku 1862 sprawiona przez Dziedzica Podzamcza Kozłowskiego, a odnowiona w roku 1881 przez W. Pachulskiego i Ludwika Wesołowskiego i Srokosza i Zielińskiego (to nazwisko przekreślone) Ludwika Szaniawska, Wojciech Frycz emeryt sędzia pokoju”.
Źródło: peuk.fiiz.pl