Pomnik w miejscu katastrofy samolotu RWD-6 Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury
Pomnik w miejscu katastrofy samolotu RWD-6 Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury 11 września 1932 roku w Cierlicku (Czechy).
Żwirkowisko to miejsce na stokach wzgórza Kościelec. Stoi tu pomnik lotnika dłuta czeskiego artysty A. Pelikana. Poniżej stoją dwa symboliczne groby lotników i kamień z napisem, który zachował się sprzed wojny. Jego treść brzmi: “Żwirko i Wigura -11.9.1932".
Od niedawna jest też mała tablica informująca o wizycie w tym miejscu prezydenta Mościckiego w listopadzie 1938r.Są też tablice informacyjne z opisami osiągnięć naszych slynnych lotników jak i opisem tragicznego wypadku jaki miał tu miejsce.
Źródło: fluidi.pl
W sierpniu 1932 r. pilot por. Franciszek Żwirko wraz z mechanikiem inż. Stanisławem Wigurą rozsławili "polskie skrzydła" zwyciężając w prestiżowych międzynarodowych zawodach samolotowych Challenge.
Krótko potem, 11 września podczas lotu do Pragi na święto lotnicze, zginęli w Cierlicku-Kościelcu w katastrofie swojego samolotu RWD-6, zaskoczeni silną wichurą.
Miejsce tragedii, zwane "Żwirkowiskiem", upamiętniono. Przed wojną stanęła tu kaplica, nazwana mauzoleum, zakonserwowano dwa złamane drzewa, na których rozbił się samolot, postawiono krzyże na symbolicznych grobach. Manifestacyjnie obchodzono kolejne rocznice tragedii. Podczas wojny Żwirkowisko zostało zdewastowane. W r. 1950 na pustym miejscu stanął pomnik dłuta czeskiego rzeźbiarza A.Pelikána.
Gospodarzem Żwirkowiska jest gmina Cierlicko, opiekunem Miejscowe koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) Cierlicko-Kościelec. Żwirkowisko stało się miejscem pamięci narodowej, a zarazem prawdziwym symbolem przyjaźni polsko-czeskiej. Odwiedzane jest przez licznych turystów, przede wszystkim z Zaolzia i Polski.
Źródło: fluidi.pl
Od końca sierpnia 1932 roku Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura byli jednymi z najsłynniejszych Polaków. Zwycięstwo w prestiżowych zawodach lotniczych “Challenge” w Berlinie, pokonanie faworyzowanych Niemców w ich własnym kraju, niezwykle wysoko oceniany ich samolot RWD-6. To były fakty, które uczyniły ich bohaterami nie tylko w ojczyźnie.