Dworzec kolejowy w Poraju

Data powstania obiektu: 1847 r.
Opis

Poraj – stacja kolejowa w Poraju, w województwie śląskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP stacja ma kategorię dworca aglomeracyjnego. Znajduje się tu 1 peron. W roku 2018 stacja obsługiwała 1000–1500 pasażerów na dobę.

Historia

W latach 1847–1849 przy kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej zbudowano stację kolejową III klasy, która obejmowała: budynek stacyjny z kasą biletową, poczekalnią i bufetem dla podróżnych, mieszkanie zawiadowcy stacji, nastawnię z warsztatem naprawczym, stację pomp z wieżą ciśnień, magazyny towarów oraz domy mieszkalne dla kolejarzy. W czasie II wojny światowej była to stacja graniczna między Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem. Po wojnie stacja funkcjonowała do 1956 roku. W latach 1985–1987 trwała budowa nowego budynku dworca. 18 lipca 1987 roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie.

W latach 2013–2014 przeprowadzono modernizację budynku stacji. Dworzec został przystosowywany do współczesnych standardów obsługi podróżujących. Budynek zyskał nową elewację, zegar (średnica 2 metry), pojawiło się również nowe oświetlenie zewnętrzne. Remont wnętrze dworca skupił się przede wszystkim na poprawie oświetlenia, tablic informacyjnych, pojawiły się nowe ławki, które spełniają teraz funkcję poczekalni. Dworzec w Poraju wpisuje się także w nowoczesne sztandary pod względem obsługi osób niepełnosprawnych, dla których obniżono kasy biletowe, zlikwidowano niepotrzebne bariery architektoniczne oraz wybudowano podjazdy dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich. W posadzce umieszczono ścieżki dla osób niewidomych. W terenach brzy dworcu powstało kilka nowych miejsc parkingowych, stojaki na rowery jak również uporządkowano tereny zielone.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

42-360 Poraj
place
50.677072, 19.218315Skopiowano do schowka
N50º40'37.459", E19º13'5.934"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny