Kościół pw. Matki Boskiej Wniebowziętej w Puszczykowie
567/Wlkp/A z dnia 27.12.2007






Kościół pw. Matki Boskiej Wniebowziętej w Puszczykowie to rzymskokatolicki kościół parafialny, położony przy ulicy Kościelnej w podpoznańskim Puszczykowie. Należący do dekanatu lubońskiego, stanowi ważny element lokalnego krajobrazu i dziedzictwa.
Historia Budowy: Od Inicjatywy Letników do Konsekracji
Inicjatywa budowy katolickiej świątyni w Puszczykowie zrodziła się w 1911 roku z potrzeby licznie przybywających tu na letni wypoczynek poznańskich katolików. W tym okresie popularność Puszczykowa jako letniska gwałtownie rosła, a najbliższy kościół znajdował się kilka kilometrów dalej, w Wirach. Jadwiga z Luzińskich Adamska założyła Stowarzyszenie dla budowy kościoła i zbierała na ten cel datki. Pierwsze msze w Puszczykowie odprawiano w prywatnej willi od 1915 roku.
Projekt kościoła powierzono Adamowi Ballenstedtowi, a budowę zainicjowano 31 lipca 1923 roku. Ballenstedt był również autorem projektu ołtarzy i dzwonnicy. Kamień węgielny poświęcono i wmurowano 9 września 1923 roku, a nową parafię erygował kardynał August Hlond 26 czerwca 1928 roku. Konsekracja kościoła odbyła się 22 lipca 1937 roku.
Architektura i Wystrój Wnętrza: Prostota z Neobarokowymi Elementami
Bryła kościoła charakteryzuje się prostotą, która znajduje odzwierciedlenie również we wnętrzu i skromnej dekoracji zewnętrznych ścian. Funkcjonalność liturgiczna była kluczową zasadą projektowania. Elementy dekoracyjne, takie jak portale i obramienia okien, reprezentują styl neobarokowy, natomiast kolumnada podtrzymująca chór organowy nawiązuje do neoklasycyzmu. Obecny ołtarz główny jest dziełem Mariana Andrzejewskiego, a boczne ołtarze zdobią małe woluty, nadając im lekkości. W ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Boskiej Wniebowziętej z 1936 roku autorstwa Czesława Woźniaka, a w bocznych ołtarzach obrazy Bronisława Bartla i Władysława Roguskiego. Oryginalna ambona jest projektem Lucjana Michałowskiego.
Kościół posiadał fisharmonię do 1956 roku, kiedy to zainstalowano organy, które służyły do 2006 roku. Nowe organy oddano do użytku w 2007 roku. Po Soborze Watykańskim II wstawiono kolejny ołtarz, projektu Kazimierza Pielatowskiego, a w latach 60. XX wieku prezbiterium ozdobiły witraże o motywach przyrodniczych Zygmunta Kośmickiego. W 2003 roku gruntownie odnowiono prezbiterium.
Otoczenie Kościoła: Dzwonnica, Rzeźby i Historia
Przy kościele w 1932 roku wzniesiono dzwonnicę projektu Adama Ballenstedta, która spłonęła w 1976 roku. Nowa dzwonnica z elementami zakopiańskimi powstała w tym samym roku. Plebania pochodzi sprzed 1937 roku, a dom parafialny z 2016 roku. W otoczeniu kościoła znajdują się również dwie rzeźby Chrystusa Frasobliwego Antoniego Narzymskiego z Zakopanego, figura Matki Bożej Sykstyńskiej ofiarowana przez potomków państwa Adamskich (cokół Mariana Morawskiego, latarnia Henryka Piotrowskiego) oraz Pieta w wydrążonym pniu drzewa Władysława Krajniaka.
Godziny Mszy świętej w Kościele pw. Matki Boskiej Wniebowziętej w Puszczykowie:
- Niedziela: 8.00; 9.30; 11.00 (z udziałem dzieci) 12.30 i 18.00 (z udziałem młodzieży)
- Dni powszednie: 8.00, 18.00