Drewniany kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Radoszowach

Nr w rejestrze zabytków:
94/54 z dnia 22.04.1954
Data powstania obiektu: 1730 r.
Opis

Kościół świętej Jadwigi Śląskiej w Radoszowach – rzymskokatolicki kościół parafialny w Radoszowach należący do dekanatu Gościęcin diecezji opolskiej.

Jest to budowla drewniana posiadająca konstrukcję zrębową. Wybudowano ją na planie krzyża, o ramionach transeptu – jednym zamkniętym trójbocznie, a drugim mocno rozbudowanym, zamkniętym prostokątnie. Prezbiterium świątyni jest mniejsze od nawy i zamknięte trójbocznie, z boku znajdują się piętrowe zakrystie. Od frontu stoi wieża, posiadająca konstrukcję słupowo-ryglową, jej ściany są pochylone ku górze, w przyziemiu znajduje się kruchta. Dzwon na wieży pochodzi z 1507 roku. Wieża jest zwieńczona ostrosłupowym dachem hełmowym. Kościół przekryty jest dachem dwukalenicowym,, pokryty gontem.. Wnętrze jest wyłożone boazerią i przekryte stropami kolebkowymi. Chór muzyczny posiada prostą linię parapetu i jest podparty dwoma słupami. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z 1 połowy XVIII wieku, należą do niego: ołtarz główny w stylu barokowym i dwa ołtarze boczne, ambona w stylu rokokowym. Chrzcielnica z kamienia pochodzi z XVI wieku.

Krypta
W budowli znajduje się krypta z grobem Johanny von Eichendorff, babki Josepha von Eichendorffa, niemieckiego poety epoki romantyzmu, urodzonego we wsi Łubowice koło Raciborza.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Pierwotny kościół został zbudowany w 1730 roku. Do 1929 roku nosił wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego. Odnowiono go w 1890 roku i rozebrano w 1928 roku. Obecny kościół został zbudowany w 1929 roku według projektu architekta Alberta Kőhlera z Pawłowiczek. W 2000 roku zostało wymienione pokrycie dachu z eternitu na gont.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Główna
47-280 Radoszowy
place
50.2077974383792, 18.0399780218124Skopiowano do schowka
N50º12'28.071", E18º2'23.921"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Płaskowyż Głubczycki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.