Góra Siemierzycka (256,5 m n.p.m.)
Siemierzycka Góra (kaszub. Szëmrëca) – najwyższe wzniesienie Pojezierza Bytowskiego, a zarazem całego Pojezierza Zachodniopomorskiego, o wysokości 256,5 m n.p.m. Jest częścią pojeziernego pasa czołowomorenowego, utworzonego w czasie postoju recesyjnego lądolodu w stadiale pomorskim. Administracyjnie wzniesienie położone w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów, w obrębie ewidencyjnym Płotowo.
Na szczycie wzniesienia stoi drewniana wieża widokowa o wysokości 16 metrów. Została zbudowana w 2005 roku. W 2014 roku miejscowa prasa donosiła o złym stanie technicznym wieży – spróchniałych barierkach i zniszczonych stopniach schodów. Budżet gminy na 2014 roku przewidywał konieczność naprawy wieży, jednak po ekspertyzach wykonanych na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bytowie zdecydowano o całkowitym rozebraniu wieży i wybudowaniu nowej. W 2017 roku z powodu złego stanu konstrukcji wprowadzono całkowity zakaz korzystania z obiektu. Pierwsza wieża widokowa w tym miejscu stanęła jeszcze przed wybuchem I wojny światowej.
Od strony wschodniej Siemierzycką Górą otaczają jeziora Czarnik, Boruja Mała, Płocica, Wiejskie Jezioro oraz Boruja Duża. Wzniesienie znajduje się w granicach specjalnego obszaru obszaru ochrony siedlisk PLH220098 – „Lasy Rekowskie”, a także w otulinie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.
W 1950 roku Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1950 r. w sprawie przywrócenia i ustalenia urzędowych nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych wprowadzono nazwę Siemierzycka Góra, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Schiemritz Berg.
Źródło: wikipedia.pl