Opis

Konzentrationslager Groß-Rosen (uproszczona pisownia: Gross-Rosen) - niemiecki obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940-1945, nieopodal wsi Rogoźnica (nazwa powojenna) w dzisiejszej Polsce, będący na czele ponad setki obozów pracy założonych na Śląsku, na terenie Czech i Niemiec.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Czas zwiedzania:nieograniczony
Sposób zwiedzania:bez przewodnika lub z przewodnikiem (za opłatą)
Dostępność:Ekspozycje Muzeum w Rogoźnicy czynne codziennie:
  • w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 8:00 - 19:00
  • w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8:00 - 16:00
  • 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych Muzeum jest nieczynne
Trudności w zwiedzaniu:brak
Zalecany ubiór:wygodne, sportowe obuwie
Uwagi:Informacja dla turystów indywidualnych:
  1. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny; Obowiązek wykupienia usługi przewodnickiej mają grupy 10 osobowe i większe
  2. Zwiedzający indywidualnie mogą wykupić usługę przewodnicką.
  3. Rezerwacja usługi przewodnickiej gwarantowana jest po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub e-mailowym.
  4. O godz. 13.00 pierwszym 50 indywidualnie zwiedzającym zapewniamy bezpłatne oprowadzanie po terenie byłego obozu, przez przewodnika polskojęzycznego.
Na zwiedzanie terenu i ekspozycji Muzeum należy przeznaczyć minimum 2 godziny. Ze względu na przekazywane treści zaleca się zwiedzanie Muzeum przez dzieci i młodzież szkolną pod opieką dorosłych.

 

Historia

Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Pierwszy transport przybył tam 2 sierpnia 1940 roku.

1 maja 1941 roku Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. W pierwszych dwóch latach istnienia KL Gross-Rosen był małym obozem nastawionym w dalszym ciągu na obsługę kamieniołomu. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych powodowały duża śmiertelność, a KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.

Zasadnicza rozbudowa obozu Gross-Rosen przypada na rok 1944, zmienia się również jego charakter; obok centrali w Gross-Rosen powstają liczne filie (około 100) zlokalizowane przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej.
Do największych należały obozy: AL Fünfteichen w Jelczu, 4 obozy we Wrocławiu (Breslau), Dyhernfurth w Brzegu Dolnym, Landeshut w Kamiennej Górze oraz w zespół obozów Riese zlokalizowanych w Górach Sowich.

Ogółem przez Gross-Rosen - obóz macierzysty i jego filie - przeszło około 125 000 więźniów, w tym również więźniowie nie rejestrowani, przywożenia do obozu na egzekucję, np. 2 500 radzieckich jeńców wojennych.
Do najliczniejszych grup narodowościowych w kompleksie Gross-Rosen (obóz główny i jego filie) należeli Żydzi (obywatele różnych państw europejskich), Polacy oraz obywatele byłego Związku Radzieckiego.

Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 000. Jednym z najtragiczniejszych okresów w dziejach tego obozu była jego ewakuacja. Podczas transportów (nawet kilkutygodniowych) zginęło wiele tysięcy więźniów.

Od jesieni 1943 roku do lutego 1945 roku działał na terenie KL Gross-Rosen wychowawczy obóz pracy wrocławskiego gestapo (AEL), przez który przeszło 4 200 więźniów.

Źródło: gross-rosen.eu

Literatura

Abraham Kajzer: Za drutami śmierci. Wałbrzych, Muzeum Gross-Rosen: 2013.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Ofiar Gross Rosen 26
58-152 Rogoźnica
Tel.: +48 74 842 15 80
place
50.9977952, 16.2761592Skopiowano do schowka
N50º59'52.063", E16º16'34.173"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.