Opis

Kąpielisko nr I w sezonie wakacyjnym jest objęte opieką ratowników. W jego okolicy znajduje się pole namiotowe oraz miejsce na wieczorne potańcówki. Na terenie parku położone są domki letniskowe, Amfiteatr wraz z restauracją oraz liczne punkty gastronomiczne czynne w sezonie letnim. Na terenie parku nie mogło również zabraknąć placu zabaw. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, w miejscu starego, zniszczonego i nie nadającego się do użytku placu zabaw powstał nowy, wyposażony w nowoczesne urządzenia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę to, że park odwiedzają osoby o różnych pasjach i w różnym wieku, na jego terenie powstała nowa rolkostrada. Rogoźnicki park to nie tylko centrum rekreacyjne Gminy Bobrowniki, to przede wszystkim miejsce wypoczynku, spotkań i rozrywki. Cyklicznie na terenie parku organizowane są różnego rodzaju imprezy, m.in. Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Pływających klas NS, Mistrzostwa Powiatu Będzińskiego w pływaniu na byle czym pod nazwą Woduj ByleECO, liczne zawody wędkarskie, turnieje siatkówki plażowej, a także pokazy ratownictwa wodnego, a w okresie zimowym pokazy ratownictwa lodowego przy udziale WOPR Rogoźnik.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Historia

Początek XX w przyniósł w Rogoźniku duże zmiany majątkowe -  cały majątek od wspomnianej Reginy Cherlickiej zakupiło Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe „Saturn” założone przez łódzkich przemysłowców w 1899r. Z czasem „Saturn” założył we wsi cegielnie – która stała się głównym zakładem przemysłowym wsi (obecnie Gliwickie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych) i szkółkę drzew owocowych przyczyniając się do szybszego rozwoju wsi.Dla pracowników GZMO rozpoczęto w 1950 r budowę Osiedla mieszkaniowego zwanego dziś potocznie „Osiedle”. (w 1952 r mieszkania otrzymało 107 rodzin). W 1951 r w Dolinie Jaworznika rozpoczęto eksploatacje piasków w kopalni zwanej Piaskownia „Siemonia”.Długotrwała eksploatacja spowodowała degradacje terenu - powstało duże wyrobisko górnicze, które po zakończeniu eksploatacji zalano wodą tworząc 3 zbiorniki wodne. ( zbiornik I o powierzchni 8ha, zbiornik IIo powierzchni 34 ha i niewielki zbiornik III o powierzchni poniżej 1 ha).

Pozostała część wyrobiska zalesiono, a część zagospodarowano budując Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Huty Katowice (od 1991 na terenie ośrodka działa Międzynarodowe Miasteczko Edukacji Ekologicznej). Obecnie obszar OSW liczy 620 ha z tego 150 ha stanowi teren zagospodarowany, na którym znajdują się wszystkie obiekty, 43 ha to teren zbiorników wodnych, a pozostały teren  to las mieszany okalający Górę Buczynę i w obszarze źródliskowym Jaworznika.Administracyjnie od 1916r do 1954 r Rogoźnik wchodził w skład gminy Bobrowniki , później aż do 1955 r wchodził w skład Gromadzkiej Rady Narodowej i znów od 1973 r po kolejnej reorganizacji w skład Gminy Bobrowniki do której oprócz miejscowości takich jak Bobrowniki, Dobieszowice, Wymysłów, Sączów, Siemonia, Twardowice i  Myszkowice jest do dzisiaj.

Źródło: bobrowniki.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Modrzewiowa
42-583 Rogoźnik
place
50.398684, 19.028514Skopiowano do schowka
N50º23'55.262", E19º1'42.65"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Sezonowy
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.