Boża Męka (ul. Poniatowskiego)

Data powstania obiektu: 1882 r.

Postument: Podstawa trzyczęściowa, schodkowa. Dolny element w formie stopki ze ściętymi górnymi krawędziami. Na jego lewym boku podpis kamieniarza z Mikołowa: Meinusch Nikolai. Środkowy element podstawy wyższy, z górnymi krawędziami wyciętymi łukowo. Najwyższa, górna część podstawy z wyrytym na froncie napisem fundacyjnym: Althammer. 1882. Gzyms podstawy daszkowy, silnie podcięty łukowo. Cokół niewysoki, wypełniony zaszkloną wnęką o łukowym zwieńczeniu. Gzyms cokołu łukowo podcięty, w formie prostej, kwadratowej, warstwowej płyty, z bokami zdobionymi motywami roślinnymi.

Figury: Brak oryginalnej figury. Obecnie we wnęce współczesna drewniana rzeźba MB.

Krzyż: Krzyż na wysokiej, dwupiętrowej stopce. Dolna część stopki w formie kostkowej o rozszerzonej podstawie, z kryształowymi przyporami i ściętymi górnymi krawędziami. Górna część słupowa z małym daszkowym gzymsem w środku wysokości. Belki krzyża fazowane na całej długości, ramiona zakończone koniczynowo. Figura Chrystusa pełna, z półzamkniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi między chodnikiem a ogrodzeniem posesji. Od chodnika odgrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem. Krzyż ocieniony jesionem rosnącym tuż za ogrodzeniem posesji.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Poniatowskiego 2
41-706 Ruda Śląska
place
50.232912, 18.863212Skopiowano do schowka
N50º13'58.483", E18º51'47.563"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.