Boża Męka (ul. Tunkla-Barbary)

Data powstania obiektu: 1898 r.

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolna część w formie prostej, grubej stopki. Na froncie górnej części podstawy profilowana płycina z wyrytą inskrypcją: Któryś cierpiał za nas rany / Zmiłuj się nad nami i nad / Fundatorami tego Krzyża / 1898. Z tyłu podstawy inskrypcja: Fund: Józef i Agnes Wilk 1910. Na podstawie płyta zwężająca się esowatym profilem ku cokołowi. Cokół niezbyt wysoki, z płytką wnęką zwieńczoną profilowanym łukiem. Wnęka ujęta w dwie kolumienki z kielichowymi głowicami. Narożniki ściany nad łukami zdobione roślinnym reliefem. Gzyms cokołu dwuwarstwowy. Dolna warstwa rozszerza się ku górze esowato. Górna warstwa gzymsu daszkowa.

Figury: We wnęce cokołu współczesna figurka Matki Bożej Różańcowej (MB z Lourdes). Pod wnęką masywny, kielichowy stopień pod figurę.

Krzyż: Krzyż na czterowarstwowej stopce zwężającej się ku górze schodkowym profilem. Krzyż prosty, mały. Figura Chrystusa wygięta, z odmiennie ułożonymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie pionowym.

Otoczenie: Krzyż stoi na>wysepce skrzyżowania, obsadzonej ozdobną zielenią.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

ks. Ludwika Tunkla 47
41-707 Ruda Śląska
place
50.261144, 18.901490Skopiowano do schowka
N50º15'40.118", E18º54'5.364"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.