Punkt oporu "Godula" - 14. Schron bojowy nr 20

Nr ewidencyjny miejsca pamięci:
32/37
Punkt oporu "Godula" - 14. Schron bojowy nr 20 - 26 full
Punkt oporu "Godula" - 14. Schron bojowy nr 20 - 22 full
Punkt oporu "Godula" - 14. Schron bojowy nr 20 - 33 full
Punkt oporu "Godula" - 14. Schron bojowy nr 20 - 19 full
Punkt oporu "Godula" - 14. Schron bojowy nr 20 - 23 full
Punkt oporu "Godula" - 14. Schron bojowy nr 20 - 25 full
Data powstania obiektu: 1937 r.
Opis

Ciężki schron bojowy wyposażony w kopułę pancerną (W.I. 1938 3/11$), wybudowany w klasie odporności "D". Uzbrojony w 2 ckm (w kopule pancernej i strzelnicy ściennej) 2 rkm-y. Obiekt jest w dobrym stanie, wejście zasypane śmieciami, układ ziemny i równie ogniowe częściowo zdegradowane. W środku zachowała się spora ilość drobnego wyposażenia, zwłaszcza konstrukcje ławeczek i składanych pulpitów. Obiekt najprawdopodobniej nie był w pełni wykończony, o czym może świadczyć brak kotew w maszynowni, służących do mocowania agregatu i wentylacji. Na archiwalnym zdjęciu widać słupy do montażu desek maskowania.

Źródło: fortyfikacja.pl

Historia

Obiekty na tym odcinku zostały wybudowane w 1937 roku, jednakże większość prac wyposażeniowych (w tym montaż kopuł i półkopuł) wykonano dopiero w 1938 ze względu na duże opuźnienia w produkcji i dostawach z konsorcjum przemysłowego "Wspólnota Interesów Górnictwa i Hutnictwa Spółka Akcyjna". Dzięki "meldunkowi o zakończeniu prac fortyfikacyjnych" - jednemu z nielicznych, zachowanych dokumentów dotyczących budowy Obszaru Warownego "Śląsk" wiadomo, że kierownikiem robót na odcinku "Godula" był kpt. Kacin. Natomiast załogę stanowiła piąta kompania ckm (forteczna), wchodząca w skład IV batalionu specjalnego ckm 75 pp pod dowództwem mjr. Jana Stefana Witkowskiego. Głównym zadaniem punktu oporu było zabezpieczenie drogi Bytom-Godula, stanowiącej jeden z potencjalnych kierunków ataku niemieckiego na Chorzów. Ponadto schrony umieszczone na stoku łagodnie opadającego wzgórza miały doskonały wgląd na całe przedpole rozciągające się po dawną granicę Polski przebiegającą na tym odcinku wzdłuż rzeki Bytomki.

Źródło: fortyfikacja.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Solskiego
41-712 Ruda Śląska
place
50.313583333, 18.879458333Skopiowano do schowka
N50º18'48.9", E18º52'46.05"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
polskie
Obiekty militarne wybudowane przez wojsko polskie.

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.