Schron polowy w Rytrze - chron rytro

Schron bojowy (tradytor) z 1939 r. znajduje się wzgórzu Połom na północny-zachód od centrum Rytra, w rejonie osiedla Limasy. Wybudowany został pospieszenie w 1939 r. w ramach organizacji „punktu oporu Rytro” wobec zagrożenia inwazją wojenną wzdłuż doliny Popradu od strony granicy słowackiej. W planach było wybudowanie kilku bunkrów na okolicznych wzgórzach, do ostrzału z ciężkiej broni maszynowej drogi i linii kolejowej w dolinie. Ukończono tylko ten jeden, który zachował się do dziś w niezłym stanie. Jest to okazała żelbetowa konstrukcja o prostokątnej bryle z wyraźnie widocznym, osłoniętym wejściem i zwróconym na południowy-wschód oknem strzelniczym z charakterystycznym „schodkowym” anty-rykoszetowym obramowaniem. Po wschodniej stronie okna zachował się fragment betonowego muru osłonowego. Przez okno jest widok na stok stacji narciarskiej „Ryterski Raj” na zboczu Jastrzębskiej Góry (708 m n.p.m.) za doliną Roztoki. Schron był krótkotrwale wykorzystywany przez polskie oddziały w pierwszych dniach września 1939 r. (wraz ze stanowiskiem ogniowym w ruinach ryterskiego zamku na wschodnim brzegu Popradu). Od 2009 r. w rocznice wybuchu II wojny światowej na górze Połom odbywają sie pikniki historyczne, których najważniejszym punktem jest inscenizacja bitwy o Rytro z 1939 r.

Źródło: malopolska.szlaki.pttk.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

33-343 Rytro
place
49.492639, 20.661048Skopiowano do schowka
N49º29'33.5", E20º39'39.773"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).