Uniwersytet Rzeszowski






Uniwersytet Rzeszowski (łac. Universitas Resoviensis) – polska publiczna szkoła wyższa w Rzeszowie, trzecia co do wielkości uczelnia akademicka Polski Wschodniej, utworzona w 2001. Na jej strukturę w miejsce wydziałów składają się od 2019 cztery kolegia.
Źródło: wikipedia.pl
Historia Uniwersytetu Rzeszowskiego sięga roku 1963, kiedy to powstało w Rzeszowie Studium Terenowe Wydziałów Filologiczno-Historycznego i Matematyczno-Fizycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W 1965 Studium zostało przekształcone w Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie, stając się drugą samodzielną uczelnią na Rzeszowszczyźnie. W 1969 w Rzeszowie rozpoczęła działalność filia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zaś w 1973 Zamiejscowy Wydział Ekonomiki Produkcji i Obrotu Rolnego Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Lata dziewięćdziesiąte XX wieku to okres intensywnych starań na rzecz powołania do życia uniwersytetu z siedzibą w Rzeszowie.
1 września 2001 to oficjalna data utworzenia Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR), który powstał z połączenia trzech istniejących w Rzeszowie szkół wyższych: rzeszowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Wydziału Ekonomii krakowskiej Akademii Rolniczej. Pierwszym rektorem UR został prof. dr hab. Tadeusz Lulek.
W 2006 roku z okazji pięciolecia uczelni na patronkę Uniwersytetu Rzeszowskiego wybrano św. Jadwigę Andegaweńską.
Źródło: wikipedia.pl