Kościół pw. św. Józefa w Salinie
A-1791 z 15.12.2006
XIX-wieczny neoromański kościół parafialny (obecnie filialny) z 1839 roku w Salinie, zbudowany z kamienia polnego (z bogatym wyposażeniem wnętrz pochodzącym z wcześniejszego okresu – m.in. ręcznie wykonany przez złotnika Franciszka Grützmachera złoty kielich mszalny).
Źródło: wikipedia.pl
Obecny kościół w Salinie pochodzi z 1838 roku. Został zbudowany z kamienia polnego dokładnie na miejscu starej, ryglowej świątyni. W tym czasie księdzem był Samuel Thomasius. To właśnie on 17 czerwca 1838 roku wkopał kamień węgielny pod nowe fundamenty. Z realizacją projektu uporano się już w listopadzie 1839 roku. Ze starego kościoła wykorzystano trzy dzwony. Uroczyste poświęcenie nowego kościoła w Salinie miało miejsce 16 lutego 1840 roku.
W księdze kościelnej ksiądz Hoffmann opisał dokładny przebieg poświęcenia nowej świątyni. Również w księdze kościelnej odnotowano informację, że król Fryderyk Wilhelm III przekazał na wyposażenie nowego kościoła dwa piękne żelazne lichtarze do ołtarza głównego oraz żelazny krzyż. Dziedzic von Rexin podarował ozdobną Biblię. Spośród naczyń z wyposażenia starego kościoła honorowe miejsce w nowym znalazł złoty kielich do komunikatów – kielich ten wykonał w 1700 roku gdański złotnik Franz Grützmacher.
Teren cmentarza otoczono wałem, rowem i obsadzono żywopłotem z głogu. W 1873 roku potomkowie pastora Thomasiusa podarowali kościołowi olbrzymi mosiężny żyrandol. W 1910 roku zakupiono nowe organy i wbudowano je w starą obudowę. Z inicjatywy i pod nadzorem pastora Schwerin wzniesiono w 1913 roku mur wokół placu kościelnego.
Po wojnie kościół włączono do parafii w Kostkowie.
Źródło: pomorskie.travel