Schron bojowy OP-S 27 "Paletovo pole"
Skansen fortyfikacji „Opava - Milostovice” to jeden z najlepiej zachowanych kompleksów fortyfikacji czechosłowackich. Składa się z trzech ciężkich schronów OP-S 25 „U trigonometru“, OP-S 26 „Milostovice“ a OP-S 27 „Paletovo pole" oraz dwóch schro¬nów polowych wz. 37.
Wszystkie mimo, że w 1938 r. nie zdążono w nich posadowić pancerzy kopuł i dzwonów posiadają je, po przeniesieniu ich z obiektów odcinaka Moravska Ostrava. Jest to pamiątka po utworzonym tutaj poligonie niemieckim i prowadzonych testach umocnień.
Udostępniony do zwiedzania jest schron „Trigonometr" oraz znajdujący się za nim rzopik (typ A)-oba w stanie z 1938 r. OP-S 26 wybudowany w maju 1938 r. w III ka-tegorii odporności jest dwustronnym, dwuskrzydłowym, dwupoziomowym schronem uzbrojonym w armaty ppanc. z ckm-em oraz podwójny ckm z każdej strony i dwa dzwony pancerne AJ/N.
Obiekt podobnie jak i cała linia brał udział w ciężkich walkach w kwietniu 1945 r. Z tego okresu jako ciekawostkę można zobaczyć schron OP-S 29 „Rozcesti", który popadł w ruinę w wyniku eksplozji zgromadzonej w nim amunicji. Stąd też pochodzi armata ppanc. wz. 36, która znalazła swoje miejsce po rekonstrukcji w schronie MO-S 19. Zachowane do lat 80-tych wszystkie dzwony lub ich fragmenty po walkach z 1945 r. zaczęto pozyskiwać do skansenu w Darkovičkach. W celu zapobieżenia dalszej dewastacji schronów zawiązano miejscowe stowarzyszenie (KVH Opava) i od lat 90- tych prowadzone są prace nad udostępnieniem wszystkich okolicznych schronów.
Zwiedzanie od 1 kwietnia do 31 września w każdą niedzielę od 14 do 18 lub po uprzednim kontakcie.
Mgr. Pavel Chrśstka Karlovecka 1 747 70 Opava tel: +420 603 733 737
e-maii: chraska@opevneni-milostovice.com http: www.opevneni-milostovice.com
Dojazd drogą krajową nr 11; tuż za Opavą zobaczymy schrony w polach po lewej stronie drogi. Skręcamy do miejscowości Milostovice. Tam kierujemy się polną drogą w kierunku schronów.
Linia lekkich umocnień rozpoczynająca się od Opavy rozciągała się w 2-3 liniach na zachód w kierunku pasma Jeseników. Składały się na nią lekkie obiekty wz. 37 budowane na tym odcinku jako pierwsze w całej Czechosłowacji od wiosny 1937 r. (org. nazwa potoczna řopik). Od miejscowości Sadek wraz z końcem ciężkich umocnień „rzopiki” tworzyły główną linię obrony. Teren w tym rejonie jest też bardziej górzysty i mniej narażony na główny atak zmotoryzowanych kolumn nieprzyjacielskich.
Źródło: Śląski Rocznik Forteczny, tom III
- Śląski Rocznik Forteczny, tom III