Uzdrowisko Solec-Zdrój
b.n. z 27.06.2018
Uzdrowisko Solec-Zdrój to niewielkie, zaciszne i bardzo spokojne uzdrowisko, oddalone od ośrodków przemysłowych z urokliwym parkiem zdrojowym, do którego przylega kompleks lasu sosnowego i miejscowy zalew wodny. Najcenniejszym bogactwem naturalnym Uzdrowiska Solec-Zdrój są solanki siarczkowe, zawierające jony siarczkowe i wielosiarczkowe, jony chlorkowe, bromkowe, jodkowe, borowe oraz wiele innych pierwiastków, jak: wapń, magnez, lit, żelazo, stront, selen, mangan, o słonym smaku i charakterystycznym zapachu siarkowodoru.
Solec-Zdrój usytuowany jest 20 km od Buska-Zdroju, 70 km od Kielc i 90 km od Krakowa.
Od 1837 roku Uzdrowisko Solec-Zdrój skutecznie leczy: reumatoidalne zapalenia stawów, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, gościec tkanek miękkich, zapalenia korzonków nerwowych, stany pourazowe, dyskopatie, nerwobóle, choroby skóry, choroby układu krążenia i układu oddechowego, nerwice, zatrucia metalami ciężkimi oraz osteoporoza.
Działalność leczniczo-rehabilitacyjną w Solcu Zdroju prowadzą sanatoria i zakłady specjalistyczne, wyposażone w bazę zabiegową i noclegową.
W skład Uzdrowiska Solec-Zdrój wchodzą zabytkowe obiekty:
- Łazienki zdrojowe - wybudowane w latach 1922-1926 i utrzymane w stylu klasycystycznym;
- Sanatorium „Jasna” - budynek powstał ok. 1910 roku według projektu architekta J. Heuricha;
- Willa „Prus” - zaprojektowana przez architekta J. Heuricha, wzniesiona po 1910 roku;
- Sanatorium „Świt” - dawniej „Hotel”, zbudowany w 1918 roku;
- Willa „Irena” - obiekt zaprojektowany przez architekta J. Heuricha, wybudowany w 1911 roku.
- Fizykoterapia - budynek powstał w II połowie XX wieku. Wykonywane są tutaj zabiegi kinezyterapii, masaże oraz pełna gama zabiegów z zakresu elektroterapii, magnetoterapii, światłolecznictwa i peloidoterapii.
- Pawilon parkowy - wzniesiony w 1910 roku, zaprojektowany przez architekta J. Heuricha, obecnie Biuro Obsługi Klienta.
Źródło: sgurp.pl / solec-zdroj.pl
W 1815 r. odkryto tutaj, w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych, źródła gorzko-słonej wody, którą od tamtej pory wykorzystuje się w celach leczniczych. Są to solanki chlorkowo-jodkowo-sodowo-bromkowo-siarczkowe, o stężeniu najsilniejszym w Polsce i jednym z najsilniejszych w Europie (solanka o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większej niż dotychczas eksploatowane źródła). Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie. Wykorzystuje się je w leczeniu na przykład chorób narządu ruchu, układu oddechowego czy układu krążenia.
Wody lecznicze są pozyskiwane kilkoma odwiertami z głębokości ok. 170 m. Występująca tu woda siarczkowa jest najsilniejszą w Polsce jak i jedną z najlepszych w Europie. Siarkowodór oraz związki siarki, fluoru, jodu, bromu i boru mają unikalne własności lecznicze. Stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych i kuracja substancjami naturalnymi daje dobre efekty lecznicze.
Źródło: solec-zdroj.pl
Istnienie wsi potwierdzone jest już od I poł. XIV w. W poł. XV w. jej właścicielem był Jan Feliks Tarnowski, a do ówczesnej parafii soleckiej należało 6 wsi. Od XVIII w. zaczęto z miejscowych wód warzyć sól. W 1815 r. radca górniczy Królestwa Polskiego Becker w trakcie poszukiwania soli odkrył we wsi źródła wód mineralnych. Do kąpieli zaczęto ich używać od ok. 1820 r., po poznaniu właściwości leczniczych. W 1837 r. Karol Godeffroy założył w Solcu uzdrowisko. Tak więc uzdrowisko swą nazwę zawdzięcza słonym źródliskom, występującym dawniej na pobliskich łąkach.
Źródło: solec-zdroj.pl