Kryta pływalnia "Klimontów" w Sosnowcu
W obiekcie odbywają się nauki pływania oraz zajęcia korekcyjne z młodzieżą specjalną prowadzone przez specjalistów z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu.
Miejscowości Zagłębia Dąbrowskiego mają typowo przemysłowy charakter, jednak poza fabrykami i osiedlami mieszkaniowymi znajdziemy tutaj także tereny zielone oraz miejsca do rekreacji. Wielbiciele sportów wodnych żeglują po Pogoriach (malowniczych akwenach, położonych na terenie Dąbrowy Górniczej), pływać natomiast można – oczywiście także zimą – na krytych pływalniach. W Sosnowcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do dwóch swoich obiektów: pierwszego blisko centrum, czyli krytej pływalni na ul. Żeromskiego, a drugiego w położonej pośrodku mapy miasta dzielnicy Klimontów, czyli do pływalni krytej przy ul. Majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego 99 . Klimontowska kryta pływalnia powstała w latach 60. ubiegłego stulecia, na potrzeby pracowników funkcjonującej tutaj wówczas kopalni węgla kamiennego „Klimontów”. Kopalnia ta była obecna w krajobrazie Sosnowca od pierwszego dziesięciolecia XX wieku; w 1974 roku połączono ją z sąsiednim zakładem wydobywczym, tworząc KWK „Czerwone Zagłębie”, która w ostatnich latach działalności pracowała pod nazwą KWK „Porąbka–Klimontów”. W 1996 roku zakończono wydobycie węgla w Klimontowie. Przez cały ten czas, klimontowski basen pełnił zarówno funkcje rekreacyjne, jak i przeciwpożarowego zbiornika. W 1996 roku krytą pływalnię przejęło miasto. Po ostatnich, gruntownych remontach i modernizacjach można tutaj popływać w basenie o wymiarach 25 na 9 m, wypocić się w saunie, czy zadbać o figurę podczas zajęć aerobiku i aqua aerobiku lub poćwiczyć na salce gimnastycznej. Pływalnia służy także od lat sportowcom: najpierw trenowali tutaj zawodnicy z sekcji pływackiej KS Górnik Klimontów, a obecnie KS Górnik Sosnowiec.
Źródło: peuk.fiiz.pl / slaskie.travel
Obiekt sportowy, wybudowany dzięki załodze kopalni „Klimontów”, oddany został do użytku w roku 1965. Pierwotnie pełnił nie tylko funkcję obiektu rekreacyjnego, ale także zbiornika przeciwpożarowego dla fedrującej kopalni. W pierwszych latach działalności z Pływalni korzystali przede wszystkim górnicy, wkrótce jednak stała się obiektem treningowym dla sekcji pływackiej Klubu Sportowego „Górnik” Klimontów, który w roku 1976 przekształcił się w działający do dziś Klub Sportowy „Górnik” Sosnowiec.
W konsekwencji zmian polityczno - gospodarczych, jakie nastąpiły na przełomie lat 80. i 90. minionego wieku, basen w Klimontowie przejął sosnowiecki samorząd. W roku 1996 zarząd nad obiektem przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Sosnowcu.
W roku 2012 Pływalnia została częściowo odnowiona - gruntownie wyremontowano nieckę basenową, plażę, salkę gimnastyczną oraz poczekalnię. W efekcie do dyspozycji klientów oddano:
- nieckę basenu pływackiego (4-torową) o wymiarach 25 x 9 metrów, głębokości od 0,9 do 2 metrów,
- saunę (6 miejsc),
- salkę gimnastyczną (20 x 9 metrów), z której można korzystać w czasie kąpieli ogólnodostępnej, zajęć aerobiku i aquaerobiku,
- szatnie z zamykanymi szafkami.
Prace modernizacyjne były kontynuowane w latach 2015-2016. Ich efektem jest oddanie do użytku centrum aktywności w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji. Remontem objęte zostało przede wszystkim pierwsze piętro obiektu, gdzie docelowo powstała sala fitness, siłownia oraz salka do zajęć gimnastyki korekcyjnej wraz z zapleczem szatniowym oraz klatką schodową połączone z salami animacji kulturalnej zlokalizowanym na drugim piętrze. Wymienione zostanały instalacje, a także elewacja budynku.
Źródło: mosir.sosnowiec.pl