Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Sarym Koźlu

Nr w rejestrze zabytków:
1205/66 z 14.03.1966
Data powstania obiektu: 1806-1808 r.
Opis

Kościół cmentarny, parafialny pw. św. Jana Nepomucena w Starym Koźlu wybudowany w latach 1806-1808.

Historia

Początkowo mieszkańcy niewielkiej miejscowości Stare Koźle należeli do założonej znacznie wcześniej parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, ponieważ właśnie w tej najstarszej w okolicy parafii, utworzono wówczas archiprezbiterat kozielski. Najstarsza wzmianka historyczna o wsi Stare Koźle pochodzi z roku 1223, która została zamieszczona w dokumencie biskupa wrocławskiego Wawrzyńca o przekazaniu 40 dzbanów miodu kościołowi św. Mikołaja w Cieszynie. Natomiast w 1335 w źródłach historycznych (rejestrze dziesięcin) pojawiła się wzmianka o istnieniu w Starym Koźlu filialnego, drewnianego kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, należącego do archiprezbiteratu kozielskiego.

Według niepotwierdzonych źródeł parafia (lokalia) w Starym Koźlu została ustanowiona w 1480. Z dokumentu powizytacyjnego z 1679 wynika, że pierwotny kościół został konsekrowany 9 maja 1499 pod wezwaniem Narodzenia NMP przez wrocławskiego biskupa pomocniczego Jana Ambrosii. Według innych źródeł kościół ten był pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, który u schyłku XVIII wieku rozebrano i przewieziono do Kędzierzyna, gdzie początkowo służył jako kościół filialny, a następnie dla utworzonej tam parafii św. Mikołaja.

Po rozbiórce starego kościoła, wybudowano w latach 1806–1808 nowy orientowany, jednonawowy kościół murowany, pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, w miejscu zwanym Laskiem Modlitwy. W związku z rozwojem osadnictwa i stopniowym powiększaniem się ludności wsi i okolic oraz erygowaniem kolejnych okolicznych parafii i stopniowych zmianach terytorialnych dekanatów, zaistniała potrzeba powołania samodzielnej parafii.

W 1925 po odbudowie kościoła, zniszczonego podczas III powstania śląskiego został on konsekrowany przez bp. Walentego Wojciecha z Wrocławia. Podczas powodzi w lipcu 1997 zniszczeniu uległ kościół i XIX wieczna plebania, bowiem na długości 50 m zawalił się mur cmentarny. W 2004 wybudowano nową plebanię dla proboszcza. Warto dodać, że na terytorium parafii postawiono cmentarną kaplicę przykościelną oraz kaplicę w Brzeźcach przy ulicy Gliwickiej. Parafia liczy około 1100 wiernych.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Szkolna 6
47-200 Stare Koźle
place
50.306014, 18.216738Skopiowano do schowka
N50º18'21.65", E18º13'0.257"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.