Pańska Góra w Stęszewie


Pańska Góra w Stęszewie to tajemnicze miejsce, będące pozostałością średniowiecznego grodziska. Położone tuż przy torach kolejowych trasy Poznań-Wolsztyn, oferuje widok na okoliczne bagna i strumienie, które niegdyś stanowiły naturalną obronę tego strategicznego wzgórza. Okryta mgłą legend, Pańska Góra kryje opowieści o zaginionym zamku i tunelu prowadzącym do kościoła.
Średniowieczne Grodzisko o Walorach Obronnych
Dzięki swojemu położeniu, otoczeniu częściowo przez strumień i rozległe bagna, Pańska Góra w przeszłości posiadała znaczące walory obronne. Wzniesienie górujące nad okolicą stanowiło naturalną fortecę. Dziś, choć przez środek wzgórza przebiega linia kolejowa, wciąż można dostrzec ślady dawnej strategicznej lokalizacji.
Legenda o Zamku i Dorotce: Wojna, Zdrada i Powrót Sprawiedliwości
Miejscowa legenda opowiada o pięknym, murowanym zamku dziedzica Bronisza, zwanego hrabią, który wznosił się na Pańskiej Górze. Do zamku prowadziła grobla i most zwodzony, a jego mieszkańcy chronili się za jego murami przed wrogami. Bronisz miał dobrą żonę Marjannę i ukochaną córeczkę Dorotkę, znaną w Stęszewie za jej dobre serce.
Podczas strasznej wojny saskiej Bronisz wyruszył na front i długo nie wracał. Wieść o jego rzekomej śmierci w tatarskiej niewoli doprowadziła jego żonę do zgonu. Małą Dorotką zaopiekował się chciwy zarządca Dobrogost, który wraz z żoną postanowił pozbyć się dziewczynki, jedynej spadkobierczyni majątku. Wywieziono ją na wieś, rozgłaszając wieść o jej śmierci.
Jednak Bronisz żył i przebywał u króla szwedzkiego. Po otrzymaniu wieści o śmierci żony, natychmiast wrócił do Stęszewa. Tej samej nocy, gdy Dobrogost urządzał pijatykę, Bronisz wtargnął na zamek, pokonał zdrajcę i przywrócił sprawiedliwość. Dorotka wróciła do rodzinnego domu, wyrosła na dobrą panią, wyszła za mąż i żyła szczęśliwie.
Pańska Góra Dzisiaj: Miejsce z Historią i Legendą
Dziś Pańska Góra jest miejscem, które łączy w sobie ślady średniowiecznej historii, malownicze otoczenie i fascynującą legendę o zaginionym zamku i jego mieszkańcach. Stanowi ciekawy punkt na mapie Stęszewa dla miłośników historii i lokalnych opowieści.
Źródło: bibliotekasteszew.info