Cmentarz żydowski w Strzelcach Opolskich (nieistniejący)
Cmentarz żydowski w Strzelcach Opolskich – były cmentarz żydowski, który znajdował się na ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich.
Cmentarz prawdopodobnie powstał w latach 1830–1840. Na jego terenie wybudowano dom bractwa pogrzebowego Chewra Kadisza, który wykorzystywano jako dom przedpogrzebowy. Chowano tu Żydów z miasta i okolic, m.in. Żydów z Leśnicy zmarłych na cholerę w latach 30. XIX w. W 1837 starostwo strzeleckie zakazało grzebania Żydów z Leśnicy i nakazało wybudowanie własnego, który istnieje nadal.
W sąsiedztwie cmentarza znajdował się cmentarz katolicki (czynny do dzisiaj), a w połowie lat 70. XIX w. obok obu cmentarzy bracia Prankel założyli fabrykę. Cmentarz żydowski przetrwał II wojnę światową, choć w 1943 przejęło go Gestapo. Był dewastowany przez hitlerowców, a najbardziej wartościowe nagrobki zostały sprzedane.
W latach 60. XX w. decyzją władz polskich kirkut został zlikwidowany, a miejsce to zagospodarowano na plac przed odlewnią żeliwa i bramą wjazdową do fabryki Agromet-Pionier. Macewy zostały przeniesione na drugą stronę ulicy, a wkrótce znikły. W 2009 zostały przypadkowo odnalezione dwie z nich. Obecnie na miejscu cmentarza znajduje się skwer i parking przed budynkiem banku.
Źródło: wikipedia.pl