Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Studzionce

Nr w rejestrze zabytków:
529/65 z 07.02.1966
Data powstania obiektu: 1827–1834 r.
Opis
Kościół powstał w XIX w. Jest to budowla o cechach późnoklasycystycznych, zbudowana na planie prostokąta, murowana z cegły i otynkowana. Świątynia jest orientowana. Na wieży wybudowanej w 1924 r. umieszczone są 4 dzwony.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu pawłowickiego należącego do archidiecezji katowickiej.

Późnoklasycystyczny kościół jest trzecią z kolei świątynią parafialną w Studzionce, ale pierwszą murowaną, z cegły, otynkowaną. Wzniesiono go na planie prostokąta jako budowlę orientowaną. Z jej korpusu głównego wyodrębniają się nieco: wieża, prezbiterium i niska boczna dobudówka. Wieża znajduje się od zachodu, zakończona jest baniastym hełmem z tzw. latarnią. Umieszczone są w niej cztery dzwony. Kościół pokrywa dach siodłowy kryty dachówką.

Centralne miejsce wewnątrz świątyni zajmuje ołtarz główny, w którego centralnej części umieszczony został oryginalny witraż ukazujący Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz cenny krucyfiks z XVIII w. ku czci św. Jana. Ponadto w kościele znajdują się dwa ołtarze boczne, w tym ołtarz Serca Jezusowego, w którym są złożone relikwiarze ze świętym Ojcem Pio i błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko.

Na przyległym do kościoła cmentarzu znajduje się m.in. grób poległego w 1919 r. powstańca śląskiego Józefa Malorna oraz zbiorowa mogiła osiemnastu więźniów oświęcimskich pomordowanych w Studzionce przez niemieckich konwojentów w czasie pieszej ewakuacji obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w styczniu 1945 r.

Na zewnątrz północnego ogrodzenia kościoła zachowały się dwa kamienne krzyże pokutne, jedyne tego rodzaju na ziemi pszczyńskiej.

W Domu Parafialnym przy kościele znajduje się Izba Pamięci poświęcona tutejszemu proboszczowi w latach 1922–1940 – ks. Franciszkowi Długoszowi, który sprzeciwiając się okupantowi niemieckiemu odprawiał tutaj msze św. w języku polskim, za co został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Dachau i tam też zmarł w 1940 r.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Studzionka, podobnie jak wiele wsi na terenie ziemi pszczyńskiej, zostało prawdopodobnie lokowana na prawie niemieckim w XIII w. Pierwszy o niej zapis pojawił się w Liber Beneficiorum Epistopatius Vratislaviensis (Księdze Uposażeń Biskupa Wrocławskiego) z 1305 r. Wówczas nosiła ona nazwę Stuczonka. Z kolei kościół parafialny istniał tutaj już na pewno w 1326 r., jako że właśnie w tym roku w spisie świętopietrza pojawiła się informacja o tutejszym proboszczu – Janie von Studna. Pierwotny kościół służył wiernym do 1479 r., kiedy to w jego miejscu wzniesiono nowy, nadając mu jednocześnie wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Z uwagi na fakt, iż w XVI w. tereny ziemi pszczyńskiej znalazły się po silnym wpływem nauki Marcina Lutra, w II połowie XVI w. świątynia została przekształcona w zbór protestancki. Katolicy odzyskali swój kościół ok. 1628 r. XV-wieczny kościół, którego ozdobę stanowiło aż pięć wież, służył celom sakralnym do 1822 r., kiedy to spłonął w pożarze w oktawie Bożego Ciała. Wraz z nim spłonęło niestety zabytkowe wyposażenie. Pięć lat później, w 1827 r. przystąpiono więc do budowy nowej, tym razem już murowanej świątyni. Jej poświecenie miało miejsce 31 sierpnia 1834 r. W 1924 r. do korpusu kościoła dobudowana została okazała wieża. Na początku lat 80. zabezpieczono strop nawy głównej, zakrywając strop gipsowy imitacją stropu drewnianego.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Jedności 14
43-245 Studzionka
place
49.961100, 18.773172Skopiowano do schowka
N49º57'39.96", E18º46'23.419"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki