Drewniany kościół pw. św. Bartłomieja w Świniarach Wielkich

Nr w rejestrze zabytków:
73/54 z 19.05.1954
Data powstania obiektu: 1672 r.
Opis

Kościół św. Bartłomieja – rzymskokatolicki kościół filialny, położony jest w miejscowości Świniary Wielkie (gmina Wołczyn). Kościół należy do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w dekanacie Namysłów wschód, archidiecezji wrocławskiej. Dnia 19 maja 1954 roku, pod numerem 73/54 świątynia została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Kościół został wybudowany w 1762 roku. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej na podmurówce, orientowana. Prezbiterium zamknięte jest trójbocznie, przy nim od strony północnej dobudowana jest niewielka zakrystia. Nawa jest kwadratowa. Wewnątrz stropy są płaskie. Belka tęczowa jest fazowana, wycięto na niej datą budowy kościoła. Chór muzyczny wsparty na jednym słupie. Okna są zamknięte łukiem spłaszczonym. Na zewnątrz kościół, z wyjątkiem kruchty, jest nieoszalowany. Wejście do kruchty zamknięto półkoliście z mieczowaniami. Dach kościoła jest typu siodłowego i pokryty gontem. Wieża jest konstrukcji słupowej, nakryta dachem typu namiotowego. Drzwi wejściowe są klepkowe ze starymi okuciami. W okienku zakrystii znajduje się krata kowalska. Wnętrze świątyni zdobią:

  • zabytkowy ołtarz główny, pochodzący z 1698 roku, z rzeźbami św. Mateusza, św. Jana Ewangelisty, św. Agnieszki, św.Cecylii oraz Matki Boskiej adorowanej przez aniołki, po bokach ołtarza
  • znajdują się rzeźby św. Piotra i św. Pawła,
  • renesansowa ambona,
  • ławy lokatorskie z XVII wieku,
  • barokowy krucyfiks z II połowy XVII wieku.
  • Na wieży osadzony jest pochodzący z 1622 roku dzwon, który został ufundowany przez Adama Posadowskiego, ówczesny właściciel Wołczyna i Świniar.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

46-250 Świniary Wielkie
place
51.064093, 18.004521Skopiowano do schowka
N51º3'50.735", E18º0'16.276"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.