Drewniany kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Tabaszowej
[A-1236/M]
Kościół wyjątkowo malowniczo położony wśród wzniesień Beskidu Wyspowego, nad zakolem Jeziora Rożnowskiego. Biskup konsekrujący świątynię miał powiedzieć: „Udał się Panu Bogu ten zakątek świata”.
Budowla konstrukcji zrębowej, o ścianach szalowanych pionowo. Kościół jednonawowy z węższym, prostokątnym prezbiterium, po którego bokach dwie przybudówki. Zakrystia murowana. Dach siodłowy o jednej kalenicy, przechodzący połacią na starą zakrystię - nad nową daszek pulpitowy. Dach kryty blachą. Na kalenicy barokowa, wieloboczna sygnaturka. Nad częścią frontową wieżyczka nakryta baniastym hełmem. Wnętrze nakryte stropami płaskimi. Na prostej ścianie zamykającej prezbiterium namalowana została w 1 poł. XIX w. grupa Ukrzyżowania, ujęta w drewnianą ramę. Ściany świątyni zdobi ornamentalno-figuralna polichromia z 1895, dzieło Adolfa Gucwy. W XVIII-wiecznym ołtarzu głównym barokowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVIII w. oraz pochodzący z końca XIX w. wizerunek św. Mikołaja. Z XVIII wieku pochodzą boczne ołtarze: Serca Pana Jezusa i św. Antoniego - po prawej oraz Chrystusa Frasobliwego i Matki Bożej Różańcowej - po lewej. Umieszczone w nich wizerunki wykonano w XIX wieku. Organy z 1850, pochodzą z wytwórni w Starym Sączu. Przed wejściem do przedsionka kamienna chrzcielnica z płaskorzeźbą przedstawiającą Chrzest w Jordanie, ludowy barok (XVIII w.). Obok wolnostojąca, zwieńczona trójkątnie dzwonnica słupowa sprzed 1841.
Źródło: wikipedia.pl
Kościół wzniesiono w 1753 w pobliskim Tęgoborzu, remontowany w 1819, rozbudowany w 1891 (większa wieżyczka). Po wybudowaniu nowej świątyni parafialnej pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa, stał się kościołem filialnym, ale de facto przestano go użytkować. Na obecne miejsce przeniesiony został w latach 1980-1982. Na starym miejscu, po budowie tamy, zagrożony był powodziami, często był podtapiany. Początkowo filialny, od 1989 parafialna świątynia Tabaszowej. W 2008 odnowiono polichromię.
Źródło: wikipedia.pl