Park miejski w Tczewie
A-1942 z 31.03.2017
Park miejski – znajduje się w centrum miasta zajmując powierzchnię ok. 15 ha. Jego dolna część powstała w drugiej połowie XIX w., górna część pochodzi z początku XX w. Znajduje się tu m.in. amfiteatr z muszlą koncertową, a przy wejściu do parku można zobaczyć pomnik upamiętniający tczewskich harcerzy, którzy zginęli w II wojnie światowej.
Źródło: wikipedia.pl
Początki Parku Miejskiego w Tczewie sięgają końca XIX wieku. W 1889 roku Towarzystwo Upiększania postanowiło, że Tczew będzie posiadał swoją "przechadzkę" czyli park miejski. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był ówczesny prezes Towarzystwa, właściciel fabryki maszyn rolniczych, Willy Muscate. Wielki miłośnik zieleni i założeń parkowych. Park Miejski postanowiono założyć w szerokim parowie - za obwarowaniem Wisły, dochodzącym do ulicy Bałdowskiej.
Wydzierżawiono 5 ha ziemi, które zaorano przy pomocy technicznej, na owe czasy sensacji - plugu parowego.Na tak przygotowanym terenie przystąpiono do wytyczania ścieżek. Zdecydowano się na modne wówczas rozwiązanie tzw. ogród precelkowy, charakteryzujący się owalnym rysunkiem ścieżek i dróg. Jednocześnie zaplanowano elementy widokowe i opracowano kolejność zasadzenia dwóch tysięcy drzew oraz krzewów, wyhodowanych w prywatnej szkółce Muscatego. Całe to przedsięwzięcie odbywało się bez oficjalnej zgody ówczesnych władz miasta, które chciały przeznaczyć teren na którym powstawał park na cele rolnicze. Prace związane z zakładaniem parku zostały urzędowo wstrzymane. Dopiero w 1899 roku Towarzystwo Upiększania otrzymało oficjalną zgodę na rozbudowę zieleni i park stał się faktem. W 1900 roku zagospodarowano dalsze 1,5 ha. Urządzanie parku wymagało dużych nakładów finansowych, a jego budowa nie mogła obciążać budżetu miejskiego. W 1901 roku Towarzystwo Upiększania postanowiło zwrócić się do Cesarza Niemiec Wilhelma II, który wizytował pruski garnizon stacjonujący w Tczewie, z prośbą o przyjęcie propozycji nazwania jego imieniem nowo utworzonego parku miejskiego. Równocześnie wystąpiono wspólnie z radą miasta, o wsparcie finansowe na rzecz dalszych prac. Cesarz zgodził się, aby obszar parkowy pod miastem nosił nazwę "Park Miejski Cesarza Wilhelma w Tczewie", lecz odmówił przekazania dotacji na tereny zieleni w mieście. Koszty dalszych założeń pomysłodawcy pokrywali ze swoich prywatnych kas.
Źródło: parktczew.pl