Kościół śś. Piotra i Pawła w Trzebini
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzymskokatolicki kościół parafialny w Trzebini, w powiecie chrzanowskim, w województwie małopolskim. Mieści się przy ulicy Bartosza Głowackiego 3.
Źródło: wikipedia.pl
W 1903 roku księża Salwatorianie założyli w Trzebini nową wspólnotę - pierwszą placówkę tego zgromadzenia na ziemiach polskich. Początkowo wynajmowali budynek, a dopiero w 1905 roku zakupili 3 hektary ziemi za stacją kolejową z przeznaczeniem na budowę klasztoru i kościoła. W 1910 roku został poświęcony kamień węgielny pod budowę kościoła, zaprojektowanej w stylu neogotyckim. Budowa została przerwana przez wybuch I wojny światowej.
Prace nad dokończeniem budowy zostały podjęte dopiero w 1954 roku, a zostały zakończone w 1961 roku. W 1962 roku Salwatorianie sprowadzili z Fatimy cudowną figurę Matki Bożej Fatimskiej. W 1967 roku figura została przeniesiona do specjalnie przygotowanej kaplicy, a w 1997 roku została uroczyście ukoronowana koronami papieskimi, podnosząc też świątynię do rangi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (pierwsze nocne czuwanie fatimskie odbyło się 47 lat wcześniej w dniu 13 maja 1950 roku).
W świątyni znajdują się barwne witraże oraz organy o 35 głosach.
31 stycznia 2013 roku Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadała świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tytułu odbyło się 14 września tego roku. Uroczystości przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski
Źródło: wikipedia.pl