Stara fabryka porcelany w Tułowicach
Historia produkcji porcelany w Tułowicach liczy ponad 200 lat. W manufakturze fajansu od początku XIX wieku powstawała ręcznie malowana porcelana, którą eksportowano na cały świat. W 1910 roku w tułowickiej fabryce pracowało 800 osób, a jej wyroby w 80% eksportowano do Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Porcelanę przeznaczoną na eksport do krajów Orientu zdobili dekoratorzy sprowadzeni z Chin. W burzliwym XX wieku Porcelana Tułowice kilkakrotnie zmieniała właścicieli i profil produkcji. Od trzech dekad do tej długiej historii kolejne karty dopisuje również Ceramika Tułowice.
Źródło: ceramikatulowice.pl
W XIX wieku rozpoczęto wydobycie glinek ceramicznych i produkcję fajansu. Taką działalność rozpoczął w Tułowicach graf Ludwik Praschma, a od 1889 roku produkcją ceramiki zajął się Erhard Schlegelmilch. Wówczas powstała nowoczesna fabryka porcelany produkująca porcelanę stołową, dekorowaną motywami kwiatowymi i plastycznymi. Po II wojnie światowej produkcję wznowiono w 1947 roku, zarzucając jednak produkcję naczyń porcelanowych na rzecz naczyń z porcelitu. Po 1990 roku przedsiębiorstwo państwowe przekształcono w spółkę akcyjną, którą włączono do NFI Magna Polonia; w 2001 roku zarząd spółki ogłosił upadłość. Fabrykę przejęła prywatna firma. Na obszarze byłego Porcelitu powołano podstrefę Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spowodowało to napływ kapitału zagranicznego i zagospodarowanie upadłego „Porcelitu Tułowice”. W 2023 otwarto Muzeum Ceramiki „Tułowice poKolei”, które mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego, gdzie eksponowane są wyroby ceramiczne produkowane w Tułowicach począwszy od XIX wieku.
Źródło: wikipedia.pl