Krzyż - Boża Męka (ul. Mysłowicka )
Postument: Cokół masywny na trapezowej podstawie. Na niej tablica z nazwiskiem fundatora Simona Loski z Wygorzela (Gewidmet von Simon Loska aus Wygorzelle) i datą 28 maj 1808. Podstawa oddzielona od cokołu płytą o wypukłym profilu. Cokół niski, zwieńczony wydatnym gzymsem z bogato profilowanymi krawędziami, z głębokim, przedłużonym wygięciem. Pola wygięć gzymsu są ozdobione rozetkami, ośmiolistną od frontu i czterolistnymi po bokach.
Figury: Trzy płaskorzeźby wsparte na małych stopniach w kształcie tarczy. Z przodu Matka Boża, na lewym boku św. Jan Ewangelista, na prawym setnik. Maria i setnik spoglądają w górę, na krzyż. Św. Jan patrzy przed siebie ale wskazuje na krzyż uniesioną ręką. Na gzymsie cokołu, pod krzyżem, figura Marii Magdaleny, klęczącej bokiem do krzyża i obejmującej go w dramatycznej pozie.
Krzyż: Krzyż, z krótkimi ramionami, zakończonymi w koniczynkę, wydaje się zbyt wysmukły w stosunku do masywnego cokołu. Postać Chrystusa, mocno wtopiona w krzyż, nieco (proporcjonalnie do innych postaci) zbyt mała. Na szczycie, niesymetryczny kartusz INRI w układzie pionowym.
Otoczenie: Krzyż otoczony oryginalnym, kamiennym ogrodzeniem, zdobionym kolistymi ornamentami i rozetkami. Otoczenie krzyża nieco zaniedbane.
Źródło: przydrozne.eu