Zespół figur przy kościele pw. św. Marii Magdaleny

Data powstania obiektu: 1929 r.

Figura: Oryginalne są (prawdopodobnie) dwie figury na filarach na szczycie schodów. Po lewej figura świętego Piotra. Postać jest wyprostowana, prawą ręką przyciska do piersi klucz. Po prawej figura świętego Pawła, trzymającego w prawej ręce (i przyciskającego do piersi) książkę. Pozostałe figury są wtórne, prawdopodobnie uzupełnione w okresie powojennym. Na frontowej kolumnie stała Madonna z Dzieciątkiem. Obecnie na kolumnie umieszczono figurę MB Niepokalanej. Na dwóch filarach u podnóża schodów znajdowały się postacie świętych. Po lewej stronie postać kobiety w kontrapoście, po prawej mężczyzny. Dziś stoją tam dwa anioły.

Postument: Kolumna na froncie pochodzi sprzed ostatniej przebudowy kościoła. Na schodkowo ułożonych płytach znajduje się podstawa. Podstawa na rzucie prostokąta, na froncie i po bokach zdobiona prostokątnymi płycinami. W płycinach były wyryte inskrypcje. Do dziś zachowała się tylko jedna z nich – na lewym boku podstawy. Trudna do odczytania niemiecka inskrypcja na lewym boku podstawy głosi: Maria / Du auserwählte / Kőnigin / im Himmelreiich … (nieczytelne)[Mario / Ty wybrana / Królowo / w Królestwie Niebieskim…]. Podstawa nakryta dwuwarstwowym gzymsem. Na nim wysoka kolumna z klasyczną bazą, gładkim trzonem i głowicą z wolutami i akantem. Pozostałe postacie stoją na grubych filarach wpisanych w ogrodzenie cmentarza. Do filarów są dostawione z dwóch stron elementy w formie przypór nakrytych dwuspadowym daszkiem. Górna część filarów jest pogrubiona przypominając nieco izbice wież kościelnych.

Otoczenie: Zespół figur stanowi element kompozycji schodów prowadzących do kościoła od strony Rynku.

Uwagi: Schody i zespół figur powstały w okresie ostatniej przebudowy kościoła w 1929 r. Kolumna Madonny powstała prawdopodobnie wraz z barokowym kościołem w XVIII w. Kolumna stała wcześniej w pobliżu obecnego miejsca (nieco bardziej na wschód) pod skarpą, na której stał kościół.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Damrota 62
43-100 Tychy
place
50.130039, 18.981720Skopiowano do schowka
N50º7'48.14", E18º58'54.192"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.