Kościół pw. Imienia Maryi w Tyliczu
W Tyliczu niedawno wybudowano nowy kościół pw. Imienia Maryi w sąsiedztwie zabytkowego drewnianego kościółka. Jego architektura nawiązuje stylem do drewnianych kościółków i cerkwi tego regionu, nie jest jednak drewniany, a murowany z cegły i kamienia. Między starym a nowym kościołem rośnie lipa - pomnik przyrody mający ok. 350 lat.
Źródło: polskaniezwykla.pl
Ks. prałat Marian Stach, który posługiwał w Tyliczu jako proboszcz przez 33 lata, przeglądając kroniki parafialne z lat 30 ubiegłego wieku, natrafił na określenie "sanktuarium", odnoszące się do zabytkowego kościoła parafialnego p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie wówczas znajdował się czczony obraz Matki Bożej. Określenia tego użył ksiądz biskup wizytujący tylicką parafię. Tak utkwiło to w głowie i w sercu ówczesnego księdza proboszcza, że myślał o · tym przez kolejne lata pracy w parafii. Z tą myślą rozpoczął starania o pozwolenie na budowę nowego kościoła, aby stworzyć warunki do rozwoju kultu Matki Bożej Tylickiej, żeby w nowej świątyni Jej poświęconej mogli się licznie gromadzić nie tylko parafianie, ale także czciciele Matki Bożej z dalszych stron.
W Wielki Piątek 2001 roku Ksiądz Proboszcz otrzymał długo wyczekiwane pozwolenie na budowę nowej świątyni. 10 czerwca tegoż roku dokonano poświęcenia terenu pod budowę Kocioła, a 14 czerwca 2002 roku rozpoczęto pierwsze wykopy. W dniu 12 września 2002 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła, której przewodniczył ówczesny Biskup Tarnowski Wiktor Skworc. Wcześniej kamień węgielny poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II w 1999 roku, podczas Mszy świętej kanonizacyjnej św. Kingi w Stary Sączu.
Ksiądz Proboszcz sam mocno zdeterminowany, tak mobilizował wszystkich parafian wokół budowy nowej świątyni, że powstała ona w przeciągu zaledwie 7 lat. W dniu 1 września 2007 Ksiądz Biskup Wiktor Skworc, z udziałem licznie zgromadzonych kapłanów i wiernych świeckich, dokonał konsekracji nowej świątyni p.w. Imienia Maryi, w której obecnie znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Tylickiej przeniesiony z zabytkowego kościoła p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Dziś świątynia ta urzeka swoim pięknem oraz klimatem do modlitwy i osobistego spotkania z Matką Bożą Tylicką.
Najważniejsze miejsce w świątyni zajmuje Najświętszy Sakrament, zaraz po nim obraz Matki Bożej. Znajdują się tu też relikwie polskich świętych: Św. Kingi, Św. Jana Pawła II, Św. Faustyny Kowalskiej, Św. Maksymiliana Marii Kolbego i błogosławionych: Bł. Karoliny Kózkówny oraz Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Relikwie te otaczane są żywym kultem poprzez różnego rodzaju nabożeństwa oraz autentyczną cześć wiernych. Na przykład w pierwsze soboty miesiąca wystawiane na ołtarz i dawane do ucałowania są relikwie Św. Jana Pawła II, podczas nowenny do Miłosierdzia Bożego towarzyszy wiernym Św. Siostra Faustyna, a przy spotkaniach z młodzieżą - Bł. Karolina. Przy zmianie tajemnic różańcowych czczone są relikwie Św. Maksymiliana i Św. Jana Pawła II, natomiast podczas uroczystości patriotycznych - relikwie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Jednym słowem święci w znaku swych relikwii są z wiernymi i z nimi się modlą.
Z myślą o przyszłym sanktuarium, przed jego erygowaniem, rozpoczęto budowę Golgoty oraz Dróżek Maryjnych, aby ci, którzy przybywają do Matki Bożej Tylickiej, mogli w tych miejscach zanurzyć się w modlitwie. Stąd ta dodatkowa przestrzeń religijna przeznaczona do zadumy i refleksji nad życiem, przemijaniem i zbawieniem duszy, wkomponowana w piękno tylickiego krajobrazu i otoczona bujną zielenią traw, bogactwem ziół, kwiatów, krzewów i różnorodnych drzew.
17 października 2009 roku biskup Wiesław Lechowicz dokonał poświęcenia figury Św. Floriana, Groty Fatimskiej, Kapliczek Różańcowych oraz pomnika wówczas Sługi Bożego, a dziś Św. Jana Pawła II, który znajduje się w centrum Dróżek Maryjnych, w tzw. Alei Świętych. Na parkingu, obok kościoła, umieszczono kamienną figurę Św. Krzysztofa, natomiast przy dróżkach do Golgoty – postaci Bpa Piotra Tylickiego, Króla Kazimierza Wielkiego, dalej Bł. Jerzego Popiełuszki i Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Groty Siedmiu Boleści NMP.
Kiedy już powstała Golgota wraz z dróżkami ksiądz proboszcz zwrócił się do Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża z prośbą o ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych. Rada Kapłańska w Tarnowie, przyjmując argumenty księdza proboszcza Mariana Stacha wydała pozytywną opinię o ustanowieniu Sanktuarium w Tyliczu i w sobotę 27 sierpnia 2016r. o godz. 10:00 podczas uroczystej Eucharystii J.E. Ks. Bp. Andrzej Jeż - Biskup Tarnowski dokonał historycznego aktu podniesienia kościoła p.w. Imienia Maryi w Tyliczu do godności Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej - Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych.
Kult Matki Bożej w naszej Ojczyźnie zawsze był i nadal jest silny. Tylicz wpisuje się w tę tradycję, ciesząc się szczególnym orędownictwem Matki Bożej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych. Tylicz nie był doświadczany kataklizmami, klęskami żywiołowymi czy innymi trudnymi sytuacjami. Mieszkańcy wierzą i ufają, że zawdzięczają to opiece Matki Najświętszej. Mieszkają tu naprawdę dobrzy ludzi, którzy pobożności, dobroci i pełnienia woli Bożej uczą się właśnie od Maryi, Opiekunki Rodzin. Z drugiej strony Maryja w swym wezwaniu Uzdrowienia chorych daje wielu wiernym siłę do dźwigania krzyża choroby, cierpienia, niepełnosprawności. Ta opieka Matki Bożej nad tylicką parafią jest widoczna na każdym kroku i w każdym dniu.
Źródło: parafiatylicz.pl