Uzdrowisko Łaźnie Libverda (Czechy)
Uzdrowisko Libverda to dawna siedziba szlacheckiego rodu Clam-Gallas. Źródła lecznicze są znane tu już od XIV w., a tutejsza woda mineralna była nazywana „Bożą wodą". Leczył się tu w XVIII wieku król August I, a później właściciel tych majątków Albrecht z Valdštejna. Dziś leczy się tu schorzenia systemu nerwowego.
Łaźnie Libverda (cz. Lázně Libverda) są malowniczym miasteczkiem uzdrowiskowym znajdującym się 25 km od Liberca u podnóża Gór Izerskich z widokiem na bukowe lasy Gór Izerskich, które w 2021 roku zostały wpisane na listę UNESCO.
Uzdrowisko Libverda już pod koniec XIV wieku uzyskało sławę dzięki swoim leczniczym źródłom mineralnym typu wodorowęglanowego, spokojnej okolicy oraz bliskości natury, tak niezmiernie ważnej dla wypoczynku i relaksu.
Z ŁaźniLibverda prowadzą świetnie oznakowane trasy turystyczne, w miejscu tym znajduje się również punkt startowy trasy rowerowej „Sigltrek pod Smrkiem”, znanej wszystkim miłośnikom kolarstwa górskiego, z prawie 80-kilometrową siecią tras o różnych poziomach trudności przystosowanych dla zaawansowanych kolarzy jak i dla rodzin z dziećmi.
Źródło: lazne-libverda.cz