Wieża widokowa na Wielkiej Desztnej (Velká Deštná) w Czechach
W sobotę 26 października 2019 r. została otwarta wieża widokowa w Górach Orlickich na Wielkiej Desztnej (1115 m n.p.m), najwyższym szczycie tego pasma. Szczyt znajduje się około 3,6 km na południe od polskiej miejscowości Zieleniec, będącej formalnie częścią Dusznik-Zdroju, na zachód od doliny Dzikiej Orlicy. To kolejna wieża widokowa, która powstaje w ramach polsko-czeskiego projekt „Szlak Grzbietowy”.
urystyczna wieża widokowa na najwyższym szczycie Gór Orlickich – Wielkiej Desztnej kształtem nawiązująca do charakterystycznych warunków klimatycznych. Deszczu i wiatru!
Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Desztnej stała już pod koniec XIX wieku. W różnych formach była regularnie odbudowywana aż do 2010 roku, gdy zdemontowano ostatnią drewnianą konstrukcję, która nie wytrzymała surowego klimatu. W 2019 roku w tym najwyższym punkcie Gór Orlickich, także dzięki przychylności właściciela okolicznych gruntów Jana Kolowrata Krakowskiego, zbudowano nowy obiekt wg projektu firmy Architekti.in. Z platformy widokowej, umieszczonej na wysokości 17,34 m, można podziwiać przepiękne widoki na Karkonosze, Park Narodowy Gór Stołowych, Ściany Broumowskie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika oraz Jesioniki. Przy dobrej widoczności można oglądać całą ziemię rychnovską i zobaczyć nie tylko zamek Kunětická hora, ale także wieże chłodnicze elektrowni w Chvaleticach.
Strumienie deszczu pchane przez wiatr przekształcono w cienkie podłużne elementy konstrukcji wieży widokowej. Odzwierciedleniem różnych kierunków ulewnych deszczów są ułożone w różnych kierunkach elementy, które krzyżują się na poszczególnych ścianach. Odniesienia do charakterystycznych żywiołów natury można dostrzec także w rękawie wiatrowym na szczytowej platformie oraz w ławeczce w kształcie kropli u podnóża wieży. Betonowa podstawa i portal wejściowy wieży widokowej nawiązują do obiektów fortyfikacji militarnych i przypominają zawirowania w historii Gór Orlickich.
Poza wieżą widokową w okolicach miejscowości Deštné znajduje się wiele innych atrakcji i ciekawostek. Zwiedzić można Muzeum Sportów Zimowych, Turystyki i Rzemiosł, kościół farny św. Marii Magdaleny lub kościół filialny św. Mateusza, udać się Bajkową Ścieżką Kasieńki, a zimą skorzystać z wielu tras zjazdowych i tras narciarstwa biegowego.
Źródło: euro-glacensis.cz