Kościół pw. św. Mikołaja w Wilkowiecku
1130/69 z 27.12.1969
Kościół pw. św. Mikołaja w Wilkowiecku jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu kłobuckiego należącego do archidiecezji częstochowskiej.
Wilkowiecki kościół należy do najstarszych obiektów sakralnych na terenie województwa śląskiego, powstał bowiem na bazie średniowiecznej świątyni. Jego prezbiterium oraz kruchta z wieżą zostały bowiem wybudowane w XV w. Swój obecny wygląd kościół zawdzięcza przebudowie przeprowadzonej w 1931 r. wg projektu warszawskiego architekta – Józefa Krupy.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Parafia w Wilkowiecku została utworzona poprzez jej wydzielenie z parafii w Kłobucku w poł. XIV w. Leżała ona wówczas na rubieżach ówczesnej diecezji krakowskiej graniczącej z archidiecezją gnieźnieńską. W okresie reformacji, na skutek zamieszek religijnych, w parafii nie było proboszcza, a kościół służył innowiercom. Katolicy odzyskali swoją świątynią już pod koniec XVI w. W 1908 r. część wsi Rębielice Królewskie (na północ od rzeki Górnianki) została przyłączona do parafii w Dankowie. W części wilkowieckiej Rębielic Królewskich wybudowano w 1890 r. kaplicę pw. św. Rocha i poświęcono ją 6 października 1892 r. Służyła ona jako kościół filialny. W 1891 r. Rębielice Królewskie zostały wyłączone z parafii wilkowieckiej i stały się samodzielną parafią. W 1937 r., w związku z erygowaniem ekspozytury w Opatowie, ks. biskup Teodor Kubina wyłączył północną część tej wioski z parafii Wilkowiecko, do której dotąd należała.
Pierwszy kościół parafialny w Wilkowiecku istniał już na pewno w XV w. i – w zmienionej formie – przetrwał do dnia dzisiejszego. Obecnie istniejąca świątynia powstała w 1931 r. staraniem ks. Mieczysława Zawadzkiego poprzez rozbudowę kościoła pierwotnego. Z tej świątyni zachowało się prezbiterium i kruchta z wieżą, które wkomponowane w bryłę obecnego kościoła, stanowią dzisiaj wschodnie i zachodnie ramiona transeptu. Projektantem tej przebudowy był architekt z Warszawy – Józef Krupa. Świątynia została poświęcona 6 grudnia 1931 r. przez ks. Zygmunta Zawadzkiego, dziekana kłobuckiego i jednocześnie proboszcza parafii w Krzepicach. Prace nad wystrojem jej wnętrza prowadzili kolejni proboszczowie: ks. Franciszek Łojek i ks. Marian Krzyżanowski. Staraniem ks. Władysława Maciąga i ks. Bogdana Kanafy świątynia otrzymała ołtarz główny, zaprojektowany i wykonany przez Aleksandra Małka z Częstochowy. Po jego zamontowaniu, w dniu 29 czerwca 1958 r. miała miejsce uroczysta konsekracja kościoła, której dokonał ks. biskup Stanisław Czajka.
W kolejnych latach prowadzono prace na terenie plebanii, kościoła i jego otoczenia. W 1991 r. dla upamiętnienia IV pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski i VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie, przy kościele i na cmentarzu wzniesiono metalowe krzyże. W 1992 r. wykonano nowy wystrój prezbiterium: ołtarz „soborowy”, chrzcielnicę i ambonkę. W Boże Ciało, 18 czerwca 1992 r., podczas kanonicznej wizytacji parafii, ks. biskup Miłosław Jan Kołodziejczyk poświęcił nowe wyposażenie kościoła oraz złożył w ołtarzu relikwie świętych Męczenników Rzymskich. Z tej okazji zakupiono cztery ornaty gotyckie, kielich mszalny i puszkę komunijną, a ministranci otrzymali strój liturgiczny. W dniu 15 sierpnia 1992 r. ks. Jan Piekarski poświęcił na placu kościelnym figurę Maryi Niepokalanej. W czerwcu 1993 r., z inicjatywy tutejszego proboszcza, głównej ulicy w Wilkowiecku nadano nazwę „Mikołaja z Wilkowiecka”, paulina żyjącego w latach 1524–1601, a pochodzącego z tutejszej parafii, autora pierwszego w języku polskim utworu scenicznego – misterium rezurekcyjnego pt. „Historia o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim...”.
W 1992 r. cmentarz grzebalny założony w 1850 r. (przedtem zmarłych grzebano przy kościele) został wpisany do rejestru zabytków. Za ks. Marka Czerneckiego otynkowano zewnętrzne mury wieży kościelnej. Staraniem aktualnego proboszcza – ks. Krzysztofa Mońki – zbudowano marmurowy cokół pod figurę Maryi Niepokalanej, wymieniono instalację elektryczną w kościele, otynkowano plebanię i wymieniono w niej okna. Jak widać więc, kolejni wilkowieccy proboszczowie bardzo dbają o swój Dom Boży.
Źródło: peuk.fiiz.pl