Krzyż - Boża Męka (ul. Słoneczna)

Data powstania obiektu: 1907 r.

Postument: Podstawa trzyczęściowa. Dwa dolne elementy podstawy ułożone schodkowo. Na wyższym z nich wyryta na froncie data 1907. Górna część podstawy oddzielona płytą o esowatym profilu. Ta część podstawy jest najwyższa. Na jej froncie prostokątna płycina o liściasto zdobionych narożnikach. W płycinie inskrypcja: Fundatorom pobłogosław Boże! Za dusze zmarłych Ojcze nasz, zdrowaś Marya i wieczny odpoczynek. Cokół oddzielony od podstawy niewydatnym, daszkowym gzymsem, podciętym od spodu. Cokół niski, nieco węższy od górnej części podstawy. W nim płytka wnęka na figurę, zwieńczona ostrym łukiem. Ściana wokół wnęki zdobiona zniszczonym motywem roślinnym. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka. W narożnikach gzymsu ćwierćrozetki zdobione motywem roślinnym. Ponad daszkiem gzyms przyjmuje formę schodkową. W polu daszka na froncie napis IHS. W pozostałych polach sześcioramienne rozetki.

Figury: We wnęce cokołu płaskorzeźbiona figura Matki Bożej na prostym stopniu. Maria stoi z lekko przechyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce zwieńczonej falistym gzymsem. Ściany stopki zdobione – na froncie i z tyłu narzędzia Męki Pańskiej. Po bokach kielich z hostią i serce gorejące. Belki krzyża fazowane. Na poprzecznej belce ostrogi. Ramiona krzyża zakończone prosto. Figura Chrystusa pełna, z lekko zamkniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, mocno falowany, wystający poza krawędzie belki.

Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku cmentarza, na głównej alei. Podniesiony na podmurówce z cegieł.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Słoneczna
43-243 Wisła Wielka
place
49.953744, 18.858861Skopiowano do schowka
N49º57'13.478", E18º51'31.9"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).